Ukrajinu nesmí po válce s Ruskem potkat stejný osud jako Finsko po druhé světové válce, kdy ztratilo svou suverenitu a územní celistvost. Na Mnichovské bezpečnostní konferenci to dnes řekl finský prezident Alexander Stubb. Členství Ukrajiny v Evropské unii a v Severoatlantické alianci podle něj nesmí být předmětem mírových jednání, rozhodnout si o něm musí Ukrajinci. Ukrajina byla hlavním tématem bezpečnostní konference, která dnes v bavorské metropoli končí.
„Tři základní otázky jsou pro Ukrajince ve hře v této válce: nezávislost, suverenita a územní celistvost,“ řekl Stubb. Dodal, že Finsko si po druhé světové válce sice uchovalo nezávislost, ztratilo ale suverenitu a nemohlo se rozhodnout, do jaké organizace vstoupí. „A ztratili jsme také deset procent našeho území, včetně oblasti, kde se narodili moji prarodiče a můj otec,“ dodal Stubb. Vyzval, aby Evropa zajistila, že stejný osud nepotká i Ukrajinu.
V rámci smlouvy, podepsané po druhé světové válce v roce 1948, finští vůdci pod tlakem Moskvy souhlasili, že se Finsko nepřipojí k žádnému z politických a ekonomických bloků. Pro tento postoj se vžil termín finlandizace. Do Evropské unie Finsko vstoupilo až v roce 1995, do Severoatlantické aliance dokonce až předloni, a to v reakci na rozsáhlou invazi Ruska na Ukrajinu z února 2022. V rámci uspořádání po druhé světové války přišlo Finsko ve prospěch Sovětského svazu o Karélii.
Podle Stubba nyní není okamžik, kdy by měla Evropa přestat Ukrajinu podporovat, právě naopak. „Ukrajina musí do (mírových) jednání vstoupit z pozice síly,“ řekl. V mírových rozhovorech, které podle finského prezidenta budou trvat velmi dlouho, pak nelze jednat o dvou věcech: členství Ukrajiny v EU a členství v NATO.
Mohlo by vás zajímat
„O tom musí rozhodnout sami Ukrajinci,“ řekl Stubb. „Ukrajina bude evropská, a nikoli ruská a pro (ruského prezidenta Vladimira) Putina to je velká prohra už teď,“ dodal. Zatímco o členství Ukrajiny v EU se už jedná, členství v NATO bude podle Stubba také na stole „v určité fázi“.
Americký ministr obrany Pete Hegseth tento týden přitom řekl, že si v rámci mírového plánu Ukrajinu neumí představit v NATO. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na mnichovské konferenci uvedl, že Spojené státy nepočítaly s Ukrajinou v NATO ani za bývalého prezidenta Joea Bidena.
Rusko a USA se nyní zaměřují na mír, nikoli válku, tvrdí Kreml
Kreml v neděli uvedl, že význam nedávného telefonátu mezi Vladimirem Putinem a Donaldem Trumpem spočívá v tom, že nyní budou Rusko a Spojené státy mluvit o míru a ne o válce. Uvedla to agentura Reuters.
„Je to silný signál, že se nyní pokusíme řešit problémy prostřednictvím dialogu,“ řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reportérovi kremelské státní televize Pavlu Zarubinovi v klipu zveřejněném v neděli. „Nyní budeme mluvit o míru, ne o válce.“
Peskov uvedl, že první setkání Putina a Trumpa má vzhledem k současným okolnostem zvláštní význam, a dodal, že západní sankce nebudou bránit rusko-americkým rozhovorům, protože mohou být „zrušeny tak rychle, jak byly uvaleny“.