INZERCE

Převody peněz. Foto: Pixabay

Ukrajinští hackeři byli vydáni do USA kvůli praní špinavých peněz. Zakládali účty v českých bankách pod smyšlenou identitou

Dva členové mezinárodní organizované sítě Viktor Vorontsov a Zlata Hanska Muzhukovová, kteří poskytovali služby cash-outu a praní špinavých peněz kybernetickým zločincům, byli vydáni z České republiky do amerického Dallasu. Uvedla to Národní centrála proti organizovanému zločinu a americké ministerstvo spravedlnosti.

Na začátku března roku 2021 vyvrcholila tříletá spolupráce práce kriminalistů a IT specialistů sekce kybernetické kriminality Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) se zvláštními agenty Federálního úřadu pro vyšetřování Spojených států amerických (FBI). Detektivové identifikovali organizovanou skupinu významných pachatelů kybernetické kriminality působící v mnoha zemích po celém světě. U dvou osob (občanů Ukrajiny) bylo lokalizováno jejich místo pobytu v České republice, kde je loni v únoru 2020 zadrželi příslušníci Útvaru rychlého nasazení.

Podle závěrů z vyšetřování se jedná o podezřelé z kybernetické trestné činnosti a legalizace výnosů z trestné činnosti, kteří využívali nejmodernější nástroje kyberzločinu jako jsou šifrovaná komunikace, platby v kryptoměnách, založení bankovních účtů v českých bankovních domech pod smyšlenou identitou, šifrovaná zařízení, virtuální privátní sítě, darknet a další anonymizační metody, aby co nejvíce ztížili své odhalení ze strany orgánů činných v trestním řízení. Oba působili ve vysokých hierarchických patrech skupiny. Způsobená škoda zatím dosahuje výše cca 500 000 amerických dolarů.

Spojené státy americké podaly žádost o vydání těchto osob k trestnímu stíhání, k čemuž po provedení příslušných procesních úkonů Česká republika vydala souhlas. „V této chvíli jsou již oba podezřelí na půdě Spojených států amerických, kde je čeká soud, který jim může vyměřit až dvacetiletý trest odnětí svobody,“ řekl k tomu Jaroslav Ibehej z NCOZ.

Viktor Vorontsov, 39 let, a Zlata Hanska Muzhukovová, 40 let, byli obviněni z praní finančních prostředků v organizované skupině v únoru 2020 v jednom z okresů v Texasu.

Podle americké prokuratury byli Muzhukovová a Vorontsov údajně členy mezinárodní organizované sítě poskytující služby cash-outu a praní špinavých peněz kybernetickým aktérům, kteří používali ukradené přihlašovací údaje k iniciování podvodných elektronických převodů finančních prostředků z bankovních účtů obětí na bankovní účty (drop účty) vytvořené a kontrolované aktéry výběrů peněz. Za poplatek Muzhukovová a Vorontsov poskytli síť drop účtů a pro příjem, převod a skrytí peněz z podvodných online převodů finančních prostředků. Obžaloba tvrdí, že trestná činnost probíhala po celý rok 2017, detektivové se zaměřili se na sedm elektronických převodů finančních prostředků v říjnu a listopadu 2017 v celkové výši téměř 500 000 dolarů. Dokument ke stíhané trestné činnosti si lze přečíst zde.

Při vyšetřování Muzhukovové a Voroncova americká FBI spolupracovala s NCOZ na shromažďování informací a důkazů. Koncem ledna 2020 NCOZ informovala FBI, že Muzhuk navštívil Voroncova v jeho domě v České republice. Trestní oznámení a zatykač vydal americký soudce v Dallasu a zvláštní agent FBI z Dallasu odcestoval do České republiky, aby koordinoval činnost s NCOZ.

Loni 6 února 2020 NCOZ na žádost USA Muzhukovovou a Voroncova zatkla a zadržela důkazy jak od přímo u obžalovaných, tak ve Voroncovově bydlišti. Muzhukovová a Vorontsov byli zadrženi až do vydání. To ministerstvo spravedlnosti povolilo 4. prosince 2020 a 21. ledna 2021. Podezřelí byli 3. března 2021 letecky převezeni do vazby FBI a převezeni z Prahy do Dallasu.

Vorontsov a Muzhukovová předstoupili před amerického soudce Tolivera v Texasu a k obviněním se přiznali. Vorontsov a Muzhukovová zůstávají ve vazbě U.S. Marshals Service.

Jan Hrbáček