INZERCE

Jedna z nově postavených větrných elektráren na jihu Ukrajiny. Foto: DTEK

Ukrajinská vláda zjednodušila povolení pro výrobu energie, zrušila daně pro obnovitelné zdroje

Ukrajinská vláda a ministerstvo energetiky oznámily, že byly výrazně zjednodušeny povolovací postupy pro rozvoj distribuované výroby a zlepšeny dostupné finanční pobídky pro modernizaci energetiky pro podniky a občany.

V současné době existují finanční nástroje na podporu občanů a podniků při nákupu energetického vybavení. Vláda zavedla program finanční podpory domácností, jako je 0 procentní půjčka pro občany na nákup energetického vybavení, rozšířila program Dostupné úvěry na 5, 7, 9 procent na nákup energetického vybavení pro SVJ, bytová družstva, podnikatele.

Vláda také zavedla zvláštní podmínky pro státní a obecní podniky.

Úvěrový program pro SVJ a bytová družstva lze zároveň využít ve spojení s programem GreenDIM.

Došlo k výraznému zjednodušení podmínek pro realizaci projektů distribuované výroby. Byly vyvinuty zejména postupy pro zjednodušení připojování distribuovaných zdrojů výroby k sítím elektřiny, tepla a plynu a standardizovány podmínky pro umístění, výstavbu a uvádění elektráren do provozu. Bylo rozhodnuto o odstranění cel a daně z přidané hodnoty u zařízení pro obnovitelné zdroje energie, zjednodušení postupů zadávání veřejných zakázek na malá distribuovaná výrobní zařízení bez výběrových řízení a usnadnění procesu schvalování a uvádění do provozu.

Stát aktivně podporuje výstavbu a umisťování plynových pístových a plynových turbínových jednotek, včetně kogeneračních jednotek. Seznam dokladů pro jejich stavbu a umístění byl výrazně zredukován. Dnes je možné instalovat výrobní zařízení paralelně s přípravou projektové dokumentace, provoz lze provádět bez osvědčení o uvedení do provozu.

V rámci přípravy na topnou sezónu 2024-2025 mohou státní a obecní podniky nakupovat zařízení pro výrobu bez výběrových řízení. Další zárukou je požadavek na hlášení v elektronickém systému Prozorro.

Vláda také zavedla včasné a spolehlivé informování obyvatelstva a podnikatelů o aktuální situaci v energetice a možnostech překonání energetického deficitu. Zejména vládní telefonní linka STRUM 15-49 aktivně pracuje s poradenskou podporou a možností hlásit zneužití ze strany provozovatelů sítě během připojování výrobních zařízení.

Kromě toho Ukrajina zavedla praxi pilotních aukcí pro rozdělování kvót na podporu výrobců energie z obnovitelných zdrojů. Komplexní pomoc je poskytována rozvoji a přilákání investic do rozvoje nových výrobních kapacit, zařízení pro skladování energie a síťové infrastruktury.

Ministerstvo energetiky Ukrajiny rovněž schválilo Plán rozvoje inteligentních sítí, který počítá se zavedením automatizace a digitálních řešení na všech úrovních energetického systému.

V současné době probíhají jednání s partnery o investicích do moderních systémů skladování energie.

(nik)