INZERCE

Elektrárny typu V117 dánského výrobce Vestas. Zdroj: Vestas

Ukrajina přechází na zelenou. Energie ze slunce a větru láká západní i východní investory

Největší ukrajinská energetická skupina DTEK postaví v Mykolajivské oblasti větrný park o výkonu 564 megawattů. Partnerem pro tuto investici bude dánský výrobce větrných turbin Vestas. Ukrajina má velmi dobré podmínky pro výrobu elektřiny z větrné a sluneční energie, přebytky zelené elektřiny by mohla v budoucnosti dodávat do zemí Evropské unie.

Jak uvedla na svém webu Ukrajinská asociace větrné energie (UWEA), v první fázi DTEK postaví 21 stožárů s šestimegawattovými turbinami Vestas V162, až později se rozroste na zmíněných 564 megawattů. Umístěny budou u vesnice Tylihul. Po dokončení se mají 180metrové stožáry nového větrného parku stát nejvyššími stavbami, které na Ukrajině vyrostly od vyhlášení nezávislosti v roce 1991. Financování již dříve zelená divize DTEK Renewables získala díky emisi „zelených“ eurobondů.

Financování je obecně na Ukrajině zásadní problém. Jak UWEA připomněla, úřední povolení k výstavbě mají větrné parky o výkonu 5000 megawattů. Loni se však postavilo jen 144 megawattů nového výkonu (pro srovnání: v České republice to byla 0, slovy nula). Mezi největší známé projekty patří ten, který oznámilo konsorcium čínské společnosti PowerChina a ukrajinské WindFarm v listopadu loňského roku; cílem je postavit 800megawattovou farmu na východě země. Fungovat má údajně bez státních dotací, tedy na tržní ceně elektřiny.

Rychleji než větrná energetika se na Ukrajině rozvíjí fotovoltaika. Instalovaný výkon solárních panelů v zemi již v polovině loňského roku přesáhl 5600 megawattů. Obnovitelné zdroje (bez velkých vodních elektráren) již loni podle údajů ukrajinského ministerstva energetiky zajistily 8,1 procenta výroby elektřiny a cíl je dosáhnout 25procentního podílu k roku 2035.

Potenciál větrné a sluneční energie na Ukrajině láká i zahraniční zájemce. Oborové sdružení Hydrogen Europe, které prosazuje využití vodíku v energetice, průmyslu a dopravě, přišlo před rokem se strategií 2×40. Tato zkratka vybízí k pořízení elektrolyzerů na výrobu zeleného vodíku o výkonu 40 gigawattů na území Evropské unie, dalších 40 gigawattů má vzniknout v Severní Africe a na Ukrajině. Potřebnou elektřinu pro výrobu vodíku zajistí nové větrné a solární elektrárny.

David Tramba