Ukrajinští odborníci na energetiku během nedávného setkání u kulatého stolu uvedli, že obrovský potenciál Ukrajiny v oblasti výroby biometanu zůstává nevyužit kvůli nedostatku regulačních mechanismů a politického prostředí, které by usnadnilo řešení této otázky. Výstup z kulatého stolu k biometanu je k dispozici ZDE.

Předseda Ukrajinské bioenergetické asociace (UABIO) Heorhiy Heletukha na kulatém stolu zdůraznil okamžité změny, podle kterých má Ukrajina do roku 2050 vyrábět 21,8 miliardy metrů krychlových biometanu ročně.

„Hlavní překážkou pro dosažení tohoto potenciálu je absence potřebného regulačního rámce“, uvedl Heletukha.

V této souvislosti předseda UABIO poukázal na zpoždění při přijímání návrhu zákona č. 9456 o změnách celního kodexu Ukrajiny týkajících se celního odbavení biometanu.

Mohlo by vás zajímat

Účastníci kulatého stolu, mezi nimiž byli jak výrobci biometanu, tak zástupci státních orgánů, vypracovali text společné výzvy podnikatelské komunity týkající se urychleného předložení návrhu zákona č. 9456 k projednání ukrajinskému parlamentu a jeho přijetí jako podkladu pro nadcházející plenární zasedání.

Účastníci kulatého stolu na téma Ukrajina a biometan. Foto Foto: UABIO

Společná výzva vyzývala k přijetí výše uvedené novely zákona o celním řízení, ke změnám předpisů o celních formalitách při přepravě potrubím a na energetických přenosových linkách a ke schválení seznamu zboží, jehož celní řízení provádí celní oddělení energetiky Státní celní služby Ukrajiny.

„Ukrajinský zákon týkající se rozvoje výroby biometanu byl přijat na podzim roku 2021. Uplynuly dva roky, podnik investoval vlastní prostředky, hodlá pracovat, vytvářet pracovní místa a žádá, aby mu byla dána možnost vyvážet svůj produkt na trhy, kde je po něm poptávka. Vzhledem k tomu, že Ukrajina a Evropská unie podepsaly Memorandum o porozumění mezi Ukrajinou a Evropskou unií o strategickém partnerství v oblasti biometanu, vodíku a dalších syntetických plynů, neměli bychom otálet,“ uvedla společnost UABIO v tiskové zprávě.

UABIO rovněž vyzvala vládu, aby určila ministerstvo a úředníka odpovědného za rozvoj výroby biometanu a stanovila osobní klíčové ukazatele výkonnosti v této oblasti. Kromě toho vyzvala ukrajinské politiky, aby vypracovali a schválili plán a strategii rozvoje tohoto odvětví.

Georgii Geletukha na kulatém stolu nastínil hlavní výhody biometanu a zdůraznil změny, kterých je třeba dosáhnout: „Ukrajina může nabídnout nejlevnější suroviny pro výrobu biometanu a skutečně konkurovat všem zemím na trhu s biometanem. Ukrajina má rozvinutý systém plynárenských sítí (GTS a GDS) a struktura zemědělských podniků je příznivá pro výrobu biometanu. Výrobní potenciál je 21,8 mld. m3/rok do roku 2050. Neexistuje potřebný regulační rámec, abychom tento potenciál využili. Hlavní překážkou rozvoje tohoto odvětví je zpoždění při přijímání návrhu zákona č. 9456 o změně celního kodexu Ukrajiny týkajícího se celního odbavení biometanu.“

(nik)