INZERCE

Elektrická energie, přenos, prodej. Foto: Pixabay

Ukrajina chystá ve zrychleném režimu synchronizaci s evropskou elektrickou sítí

Ukrajina a Moldávie se v řádu týdnů připojí k Evropě. Tedy aspoň co se týká elektrických soustav. Tamní provozovatelé přenosových soustav Ukrenergo a Moldelectrica požádali o nouzovou synchronizaci se soustavami provozovatelů v kontinentální Evropě. Řešení má být připravené během dvou týdnů.

Evropská síť provozovatelů přenosových soustav (ENTSO-E) vede s Ukrajinou a Moldavskem intenzivní jednání s cílem zjistit rozsah nezbytných opatření, která pomohou zachovat spolehlivý provoz elektrizačních sítí v daných zemích. Ukrajina a s ní spojená síť Moldávie byla doposud propojena se soustavou Ruska, Běloruska a dalších států bývalého Sovětského svazu.

Synchronizace přenosových soustav je podle vyjádření společnosti ČEPS náročný proces, který obvykle trvá několik let. Hodnotí a testuje se řada technických a bezpečnostních ukazatelů, jako jsou například dostatečná kapacita propojovacích přeshraničních vedení či nastavení technických parametrů a postupů v obou systémech tak, aby nebyl ohrožen bezpečný provoz propojených soustav.

Mapa synchronizovaných zón elektrických soustav v Evropě. Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Jednání o synchronizaci Ukrajiny a Moldavska s kontinentální Evropou probíhají od roku 2017. Dokončena již byla řada kroků, včetně plánovaného testování, které nezávisle na vyhrocení situace na Ukrajině proběhlo ve dnech 23. až 27. února letošního roku. V rámci testu byl úspěšně odzkoušen ostrovní provoz celé ukrajinské a moldavské elektrizační sítě. Oproti původnímu plánu opětovného připojení Ukrajiny k ruské síti, ke kterému mělo dojít po skončení testu, rozhodla společnost Ukrenergo o setrvání v ostrovním provozu.

Dne 27. února pak Ukrajina požádala provozovatele soustav v kontinentální Evropě o nouzové propojení, stejný požadavek přišel 28. února také z Moldavska. ENTSO-E a provozovatelé přenosových soustav kontinentální Evropy, ke kterým patří i společnost ČEPS, nyní hodnotí kritická opatření potřebná k nouzové synchronizaci s jejich elektrizačními soustavami. Posuzují se parametry z oblasti bezpečnosti provozu, informačních technologií, kybernetické bezpečnosti či legislativní a regulační aspekty.

Odpojení od postsovětského systému a synchronizaci s evropskou soustavou si dlouhodobě přeje také Litva, Lotyšsko a Estonsko. Přípravné práce na této změně probíhají od roku 2007, ale zatím se nepodařilo vyřešit všechny problémy. Síť v Pobaltí je na řadě míst propojena s Ruskem a Běloruskem, otázkou zůstává budoucí provoz sítě po odříznutí ruské Kaliningradské oblasti.

Tomáš Rovný