Comfort Energy, X Energie, Europe Easy Energy. Tyto tři společnosti ze skupiny Bohemia energy před více než dvěma lety zaskočily své zákazníky a ukončily podnikání. Domácnosti a firmy musely narychlo hledat nové dodavatele a smířit se s prudkým zvýšením ceny elektřiny a plynu. Teď míří tato tragédie do závěrečného dějství – majitelé poslali zmíněné společnosti do likvidace. Ekonomický deník to zjistil z výpisů z Obchodního rejstříku.

Podle oznámení v Obchodním rejstříku vstoupily firmy X Energie a Europe Easy Energy do likvidace k datu 1. ledna 2024, do funkce likvidátora byla jmenována firma Bohemia Management Services. Třetí firma Comfort Energy je v likvidaci od poloviny roku 2023.

Majitelem všech tři firem jsou Jiří Písařík a Hana Písaříková, tedy vlastně všech čtyř (jsou totiž majiteli i „likvidátorské“ firmy Bohemia Management Services). Do firemního impéria Písaříků patřilo celkem šest energetických dodavatelů. První z nich, Energie ČS, zmizel již k datu 1. ledna 2022 sloučením se společností Amper Market. Ta v omezeném rozsahu dál funguje; podle zdrojů Ekonomického deníku hlavně díky tomu, že měla výhodně nakoupenou elektřinu za „předkrizové“ ceny a tu v minulých letech se ziskem přeprodávala.

Likvidace se zatím netýká největší z energetických společností v koncernu Písaříkových. Tou je Bohemia energy entity (BEE), která ještě v létě 2021 patřila mezi pět největších dodavatelů elektřiny na českém trhu. Od ukončení činnosti na trhu s elektřinou a plynem v říjnu 2021 se jedná o „zombie firmu“, která nevyvíjí viditelnou činnost a nezveřejňuje ani své výsledky. Poslední byla účetní závěrka za zmíněný rok 2021, kdy BEE hospodařila se ztrátou 1,6 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat

Bankrot roku 2021

Něco takového ještě Česko nezažilo. Dne 13. října 2021 oznámily společnosti Bohemia energy. Europe Easy Energy, Comfort Energy, X Energie a Energie ČS, že s okamžitou platností ukončují dodávky elektřiny a plynu českým zákazníkům. Technicky se to odehrálo tak, že zmíněné firmy požádaly Energetický regulační úřad o zrušení licencí k obchodování s elektřinou a plynem. Statisíce zákazníků okamžitě spadly do režimu dodavatele poslední instance.

Přehled počtu odběrných míst u společností, které na trhu končí, k datu 31.8.2021. Zdroj: OTE

Jak tehdy Ekonomický deník informoval, vynucená změna dodavatele se týkala 618 315 odběrných míst v elektrické síti a 292 158 míst v případě odběru plynu. Počet domácností, které krach přímo postihl, lze odhadnout na 400 až 500 tisíc.

Přechod do režimu dodavatele poslední instance (DPI) byl pro mnohé odběratele krutý. Například cena za megawatthodinu zemního plynu skokově vzrostla až na čtyřnásobek původní výše. Tržní složka ceny elektřiny byla v režimu DPI zhruba dvaapůlkrát vyšší než u „předkrizového“ ceníku na dobu neurčitou.

Písařík hodil vinu na bankéře

Základ podnikání Bohemia Energy byl následující: nakoupit levně elektřinu na donedávna přebytkovém spotovém trhu a obratem ji prodat domácnostem. Nové zákazníky firma lákala na nízké ceny, těm ostatním již napařila vysokou marži. Tento byznysplán vycházel po řadu let až do podzimu 2021, kdy ceny elektrické energie a zemního plynu začaly z řady důvodů růst do extrémních hodnot.

Vedení Bohemia Energy se pokusilo situaci vyřešit výrazným zdražením cen elektrické energie a plynu, ale na záchranu už bylo pozdě. Finanční rezerva ve výši 4 miliard korun se s ohledem na růst cen energií na velkoobchodním trhu „vypařila“ během několika týdnů a firmě začaly docházet peníze. Řešením byl rychlý útěk z trhu. Jiří Písařík následně z kolapsu BEE obvinil bankéře, kteří odmítli skupině Bohemia Energy poskytnout provozní financování.

Profil Jiřího Písaříka a jeho svérázné podnikání v energetice je popsáno v článku Závodníkova srážka s realitou. Jak Písařík vybudoval a pohřbil firmu Bohemia Energy.

David Tramba