Lídr slovenského plynárenského trhu SPP uzavřel smlouvu na nákup zkapalněného zemního plynu ze Spojených států. Zásilku přiveze tanker z terminálu Corpus Christi v Texasu do LNG terminálu na chorvatském ostrově Krk. Zakoupený objem 93 milionů metrů krychlových plynu bude k dispozici již na počátku května.
SPP tímto kontraktem zvyšuje bezpečnost dodávek plynu na Slovensko, které dosud zcela záviselo na odběru ruského plynu. Menší díl nakoupeného objemu amerického plynu – přibližně 5 milionů m3 – získá dceřiná společnost SPP CZ, která v loňském roce náležela s tržním podílem 1,3 procenta mezi středně velké dodavatele plynu zákazníkům v České republice.
Jedná se tak o vůbec první fyzickou dodávku zkapalněného zemního plynu (LNG) pro český trh. „Vnímáme tento krok jako nezbytný pro posilování bezpečnosti dodávek plynu nejenom pro naše české zákazníky. V případě potřeby jsme schopni nabídnout českým zákazníkům i zásobníky SPP v České republice a na Slovensku. Jsme schopni bez problémů obsloužit i případné nové zájemce,“ uvedl Pavel Moučka, místopředseda představenstva SPP CZ.
Pro srovnání: na Slovensku se ročně spotřebuje okolo 5 miliard metrů krychlových zemního plynu. Výše zmíněná dodávka z Texasu tak pokryje necelá dvě procenta celoroční spotřeby. Objem spotřeby v České republice je vyšší, loni se jednalo o 9,4 miliardy metrů krychlových.
Nezůstane však u jedné lodní dodávky, SPP již má naplánované další nákupy v měsíčních intervalech. Podle tiskové zprávy SPP je dnes problém najít vhodný slot na terminálu i na následné zaparkování a vyložení v Evropě. Samotný nákup LNG ve Spojených státech není problém.
Pokud jde o zkapalněný zemní plyn dovážený do Evropy, dokáže cenově konkurovat plynu přepravovanému plynovody. LNG je po regasifikaci (tedy převodu zpět do plynného stavu) přímo využitelný pro domácnosti i pro průmysl a může tak bez sloužit jako náhrada zemního plynu dodávaného potrubím z Ruska.
Slovenský plynárenský priemysel (SPP) je největším slovenským dodavatelem zemního plynu, od roku 2012 působí i na trhu dodávek elektrické energie. Energie úspěšně dodává do více než 1,3 milionu odběrných míst. Od roku 2014 je stoprocentním vlastníkem SPP Slovenská republika (na rozdíl od tranzitních plynovodů a distribuční sítě na Slovensku, kde má 49procentní podíl skupina EPH). Dceřiná firma SPP CZ působí na českém trhu s plynem od roku 2008.
David Tramba