Krajský úřad Olomouckého kraje schválil záměr ekologizace provozu Teplárny Olomouc, který předložila společnost Veolia Energie ČR. Hlavní změnou je rekonstrukce hnědouhelného kotle K5, která bude nově spalovat upravený komunální odpad a biomasu. Končí tím posuzování vlivu záměru na životní prostředí (EIA), které trvalo přesně jeden rok.

„Vlivy na jednotlivé složky životního prostředí byly na základě přeložených podkladů v rámci procesu posuzování vlivů na životní prostředí vyhodnoceny jako málo významné až potenciálně významné s tím, že pro minimalizaci potenciálně významných vlivů jsou závazným stanoviskem formulovány odpovídající podmínky,“ uvedl krajský úřad ve svém rozhodnutí.

Tato investice navazuje na první fázi dekarbonizace Teplárny Olomouc, která proběhla v letech 2022 a 2023. Tedy došlo k rekonstrukci černouhelného kotle K3 na spalování zemního plynu. Druhý provozovaný kotel K5 má nejpozději do roku 2030 přejít na spalování tuhého alternativního paliva na bázi komunálního či průmyslového odpadu. V menší míře má spalovat také dřevní štěpku a agrární biomasu.

Změny se týkají také druhého teplárenského zdroje ve středomoravské metropoli – špičkové výtopny. Investor má v plánu odstavit dva starší kotle na topný olej a nahradit je novým plynovým kotlem o výkonu 50,5 MWt, který bude doplněn o turbínu s výkonem 12 až 20 MWe. Zatím bez dalších podrobností je v oznámení zmíněna možnost další investice do elektrokotle, bateriového úložiště či horkovodního nízkotlakého akumulátoru tepla.

Mohlo by vás zajímat

Jak Ekonomický deník již dříve informoval, cílem projektu je ukončit spalování uhlí v Teplárně Olomouc do roku 2030. Druhá etapa bude stát zhruba 4,1 miliardy korun, významnou část pokryje dotace z Modernizačního fondu. Projekt přinese snížení spotřeby primární energie z neobnovitelných zdrojů o 86 procent a snížení emisí CO2 o 32 procent.

Teplárna společnosti Veolia Energie ČR pokrývá zhruba 40 procent potřeby tepla v Olomouci, zásobuje 29 460 domácností. Historie dodávek tepla prostřednictvím centralizované soustavy se zde datuje do roku 1951, hlavním palivem bylo tradičně uhlí. V letech 1997 až 2000 došlo k modernizaci olomoucké teplárny za 1,8 miliardy korun. Dalších 662 milionů korun bylo následně investováno do přestavby parní soustavy na horkovodní.