Cena uhlí může v důsledku nadbytečné nabídky na světových trzích v kombinaci s růstem některých světových měn, které podporují vývoz uhlí, poklesnout až pod padesát dolarů za tunu. 

Podle Deutsche Bank vzroste v tomto roce světová nabídka uhlí na trzích o 1,2 %, zatímco poptávka po uhlí poklesne o 2,8 %. O poklesu cen uhlí informovala agentura Bloomberg.

Mimo to se na cenách projevuje částečný odklon Číny od fosilních paliv včetně uhlí, přičemž Čína je největším světovým spotřebitelem uhlí. Ta se snaží přeměnit svůj energetický sektor směrem k obnovitelným zdrojům, zejména energii z větru, solárních panelů a vodních elektráren. Tento převrat má zlepšit situaci znečištěného ovzduší, které má podle nedávné studie na svědomí až 1.6 mil. lidských životů ročně.

Pokles postihl také dovoz uhlí do Velké Británie, která letos v červnu importovala pouze 1,3 milionu tun uhlí, nejméně od srpna roku 1999.

Mohlo by vás zajímat

Nezanedbatelným faktorem je i pokles ceny ropy, která snižuje náklady na těžbu uhlí.

“Zájem o uhlí klesá prakticky všude, zároveň jeho produkce roste na mnoha místech. Důvodem jsou jak kurzy světových měn, tak pokles cen ropy, což je znát zejména v Rusku, Kolumbii a Austrálii,” uvedl třeba Thomas Pugh, ekonom z Coapital Economics Ltd.

Pět největších společností zvýšilo svoje prodeje v první polovině roku až na 343 milionů tun uhlí.

Podle analytiků by mohly ceny uhlí v Evropě klesnout až na 45 dolarů za tunu, ale nepředpokládá se, že by tyto ceny byly dlouhodobě udržitelné. Nyní ceny klesají již osmý týden v řadě, nejdelší pokles od letošního ledna. Podle mediánu sedmi analytiků Bloomberg odhaduje, že se cena uhlí na konci roku stabilizuje kolem 52,5 dolaru.

Zajímavostí je pokles exportu uhlí z Kolumbie o 4,6 %. Příčinou je omezení přepravy uhlí v některých částech země po železnicích v nočních hodinách. Nicméně se předpokládá, že se export vrátí na běžnou úroveň v druhé polovině roku, kdy mají omezení přepravy uhlí skončit.

-of-