Mírný růst ceny dálkového tepla ve městech, kde je hlavním palivem uhlí. Pokles v řádu jednotek procent tam, kde spalují zemní plyn. Ale také nepříjemný skok v cenách tepla až o 20 procent v případě zdrojů, které spalují biomasu. Takový vývoj cen očekává Teplárenské sdružení ČR na přelomu letošního a příštího roku.
Podle průzkumu mezi členy Teplárenského sdružení ČR se od ledna 2025 zvýší cena tepla vyrobeného z uhlí většinou mezi 3 až 10 procenty. Ceny pro letošní rok se zpravidla pohybují kolem 1000 Kč/GJ s DPH, značnou roli zde hraje cena emisních povolenek. Navýšení ceny by se mělo projevit příští rok nárůstem měsíčních výdajů na vytápění a ohřev vody v bytě o průměrné velikosti o 65 až 150 korun.
Ceny tepla ze zemního plynu je letos nejčastěji pohybují okolo 1200 Kč/GJ. Příští rok se cena tepla ze zemního plynu díky poklesu ceny této komodity sníží o 3 až 10 procent. V měsíčních nákladech na vytápění a ohřev vody se to u průměrného bytu projeví úsporou 125 až 250 korun. Pokles ceny tepla z plynu by podle Teplárenského sdružení mohl být větší, kdyby nedošlo k avizovanému růstu regulovaných plateb za distribuci plynu.
Samostatnou kapitolou jsou ceny tepla z tepláren, které spalují biomasu a mají nárok na provozní podporu ve formě zeleného bonusu. Problém je v tom, že pro příští rok Energetický regulační úřad v cenovém rozhodnutí bonus nestanovil, protože vláda doposud neschválila tzv. aktivační nařízení vlády, které by jeho vyplácení umožnilo. Provozovatelé tepláren na biomasu tak nemohou s bonusem na teplo počítat a jeho absenci promítají do ceny tepla, která v některých případech poroste až o 20 procent.
Mohlo by vás zajímat
Nové ceníky tepla pro příští rok již zveřejnily první teplárny. Zatím mezi nimi s výjimkou Plzně chybějí teplárny z největších měst. Většina tepláren ceníky na další rok zveřejňuje až koncem listopadu nebo během prosince. Zatím známé úpravy ceny naleznete v následujícím přehledu.
- Od ledna 2025 si zákazníci Plzeňské teplárenské připlatí za teplo o 4,9 procenta navíc. Cena včetně DPH vzroste z 818,72 koruny na 858,80 koruny za gigajoule (GJ).
- Městem vlastněná Teplárna Písek od ledna zdraží teplo ze sekundárních rozvodů o 5 procent na 948,20 koruny bez DPH.
- Třebíčské TTS energo, které spaluje hlavně biomasu, muselo kvůli chybějící státní podpoře zdražit teplo od začátku září o 14,5 procenta na 873,60 korun za GJ (včetně DPH).
- Městem vlastněná firma Teplo Blansko sníží od ledna cenu o 9,2 procenta na 997,39 korun za GJ. Je to možné díky poklesu ceny nakupovaného zemního plynu.
S výjimkou zmíněné biomasy budou tedy letošní úpravy cen tepla poměrně malé. Zatím největší cenový šok prožili odběratelé dálkového tepla na podzim roku 2022. Skokové zdražení plynu na evropském trhu se tehdy výrazně promítlo do cen tepla, například Teplárny Brno byly nuceny zdražit o 113 procent na 1672 korun/GJ (včetně DPH). Jablonecká energetická zvedla cenu trojnásobně na 2136 korun/GJ, extrémem byl růst ceny v Břeclavi – pětinásobně na 3030 korun/GJ.
Mírnější byl tehdy růst cen tepla u uhelných zdrojů. Například zákazníci ČEZ Teplárenské zaznamenali od ledna 2023 zdražení tepla o téměř 20 procent, Pražská teplárenská zdražila o 12,5 procenta. Další výrazné zdražení ceny tepla z uhlí nastalo na počátku letošního roku, kdy navíc vzrostla sazba DPH na dálkové teplo z 10 na 12 procent.
(dtr)