INZERCE

TAČR podpoří projekty, u kterých se předpokládá uplatnění výsledků v praxi. Foto: Pixabay

Udržitelnost, bezpečnost, interoperabilita. Veřejná soutěž Doprava 2020+ cílí hlavně na digitalizaci

Do půlky června mohou výzkumné organizace, podniky, organizační složky státu i územní samosprávy přihlašovat své projekty do třetí veřejné soutěže Doprava 2020+, kterou vyhlásila Technologická agentura České republiky (TAČR). Na jeden projekt lze získat až 80procentní podporu v maximální výši padesáti milionů korun. V rámci čtyřletého projektu agentura rozdělí půl miliardy korun.

Třetí veřejná soutěž se týká celého dopravního sektoru a všech druhů dopravy, tedy jak dopravy pozemní, tak vodní a letecké, včetně všech typů dopravních prostředků a infrastruktury. Vybrané projekty budou moci peníze začít čerpat od ledna příštího roku. Hlavním cílem programu je rozvoj dopravního sektoru způsobem, který bude reflektovat společenské potřeby, posilovat technologický a znalostní rozvoj, a napomůže tak růstu konkurenceschopnosti.

Autonomní a inteligentní mobilita

Každý návrh projektu musí naplnit jeden ze specifických cílů – udržitelnou dopravu, bezpečnou a odolnou dopravu a dopravní infrastrukturu, přístupnou a interoperabilní dopravu. Týkat se může také automatizace, digitalizace či navigačních a družicových systémů.

Projekt se soustředí zejména na digitalizaci dopravy. Předložené návrhy by se proto měly zaměřit hlavně na autonomní a inteligentní mobilitu a ITS a kooperativní ITS a digitální datovou infrastrukturu. Kromě jiného je úkolem projektu i posílení spolupráce mezi výzkumným, akademickým a soukromým sektorem.

Zvládání mimořádných situací

Celkem bude možné čerpat podporu ve výši pět set milionů korun. Pro příští rok je vyčleněna částka 132 milionů korun, na rok 2023 více než 154 milionů korun. Nejméně pak bude možné čerpat v poslední fázi projektu v roce 2026, kdy je vyčleněno 4,5 milionu korun.

Vítané jsou projekty, které se zaměřují na témata ohledně zvládání mimořádných situací. Agentura tak reaguje na současnou pandemii covid-19. Uvítá ale také návrhy, kde se zapojí uchazeči ze strukturálně postižených regionů, jako je například Karlovarský či Ústecký kraj.

TAČR podpoří projekty, u kterých se předpokládá uplatnění výsledků v praxi. Projekty je možné přihlašovat do 16. června, výsledky budou známé na konci listopadu.

pdm