První signály, že v Evropské unii nastává vystřízlivění z příliš ambiciózní klimatické a energetické politiky. To je trochu překvapivě podle oslovených expertů z oboru energetiky zásadní událost letošního roku. Také některé jiné odpovědi se u více expertů oslovených Ekonomickým deníkem shodovaly, konkrétně to bylo přijetí novely energetického zákona „Lex OZE III“ nebo zahájení procesu ekologizace českého teplárenství.
Michal Macenauer, ředitel strategie poradenské společnosti EGÚ Brno, navíc dodal náhradu dodávek ropy z Ruska a pokrok v oblasti příprav na stavbu nových jaderných bloků. Na první místo však dal pomalou, ale viditelnou změnu v politice EU. „Už nyní vidíme pozitivní efekt zpomalení bezbřehého slibování lepších zítřků pomocí neustálého navyšování cílů dekarbonizace. Pomohla k tomu Draghiho zpráva,“ odpověděl Michal Macenauer. Připomněl tak kritické zhodnocení stavu a výhledu evropské ekonomiky od bývalého italského premiéra.
Předseda Rady Českého plynárenského svazu Martin Slabý je jiného názoru; volby do Evropského parlamentu a nové složení Evropské komise podle jeho slov neslibují s nadějemi očekávanou racionalizaci evropských politik. Co dál považuje za zásadní události roku 2024? „Na trhu s energiemi je to potvrzení nového standardu cen plynu a elektřiny, který je z pohledu šílených cen roku 2022 jasným pozitivem. Ve srovnání s cenami před krizí nebo cenami například v USA už to taková sláva není,“ doplnil Martin Slabý, předseda Rady Českého plynárenského svazu.
Originální odpověď dodal předseda představenstva Elektroenergetického datového centra (EDC) Petr Kusý. „Možná nejdůležitější událostí může být i čistě konzervativní proklamace, že jsme nezaznamenali žádné významné výpadky a elektřina je bez problémů dodávána každému, kdo otočí vypínačem nebo zapne svůj spotřebič. Vznik EDC je důkazem, že to Česko myslí s moderní energetikou vážně a že si uvědomuje všechny nutné kroky, které jsou s tím spojené,“ uvedl Petr Kusý.
Rok 2025: Nejistá dohoda o nových Dukovanech a ekologizace tepláren
Tradičně pesimistický byl ve svých reakcích Václav Bartuška, zvláštní zmocněnec ministerstva zahraničních věcí pro energetickou bezpečnost. „Evropa začíná chápat, že s agendou rychlé a nákladné dekarbonizace je na světě sama,“ uvedl Bartuška. V příštím roce očekává další snižování významu Evropy v globálním energetickém kontextu. „O vývoji světa rozhodují USA a Čína. Nikoli EU, byť si to ráda namlouvá,“ doplnil vládní zmocněnec.
Zásadním tématem roku 2025 bude podle energetického konzultanta a jednatele firmy ENA Jiřího Gavora zvládnutí útlumu uhelné energetiky, a tedy přechod ze země s převažujícím exportem elektřiny na zemi s převažujícím importem. „Současně se začnou projevovat problémy spojené s výběrem korejského dodavatele pro Dukovany. Nejen na domácí půdě při kontraktaci tuzemských dodavatelů, ale i právní spory v Koreji a EU. A aspoň něco pozitivního: začne se rychle rozjíždět komerční využívání akumulace flexibility nejen na straně zdrojů, ale i spotřeby,“ zmínil Jiří Gavor.
Mohlo by vás zajímat
Podle Michala Macenauera bude hlavním úkolem pro rok 2025 ubránit volný trh s energiemi. „Potřebujeme změnit tarifní systém na nákladově více adresný, potřebujeme více investičních peněz do distribuce elektřiny i plynu a na spadnutí je také několik změn paliva v teplárenství. Snad se většina z toho zrealizuje,“ řekl šéf strategie EGÚ Brno.
Martin Slabý očekává, že v České republice bude nejdiskutovanějším tématem další pokračování jaderného tendru. „V evropském měřítku to bude revize nebo naopak potvrzení evropských pravidel pro útlum spalovacích motorů a nástup elektromobility. Stejný postoj a míru sebereflexe, se kterou se Evropa postaví ke krizi v automobilovém průmyslu, lze čekat i pro energetiku a průmysl,“ doplnil Slabý.
Přehled 12 hlavních událostí roku 2024 v energetice podle Ekonomického deníku naleznete v článku Události roku v energetice: vítězství KHNP a Rolls-Royce, Lex OZE 3 a modernizace tepláren.