INZERCE

Programová konference hnutí Přísaha a její šéf Róbert Šlachta. Foto: hnutí Přísaha

Účty Šlachtovy Přísahy. Přes 16 milionů spřízněné firmě, velké částky jedincům za PR a nevysvětlené peněžité dary

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí ukončil kontrolu hnutí Přísaha bývalého šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Róberta Šlachty. Na první pohled dopadla prověrka financování hnutí s relativně uspokojivým výsledkem, úřad má jisté výtky a několikrát zkonstatoval porušení zákona. Jisté ale dnes je, že úřad například nezkoumal, zda peněžité dary předané hnutí opravdu pocházely od zapsaných dárců. Jde o dary jednotlivců, blízkých Šlachtovi, kteří by dle informací zevnitř hnutí takovéto sumy do politiky věnovali ze svého jen stěží.

Hospodaření hnutí Přísaha prověřovali pracovníci Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí František Sivera, Vlastimil Závadský a Ivo Kousal. Protokol o kontrole byl vyhotoven v srpnu.

Kontrola byla zahájena dne 30. března. Třináctého dubna obdržel úřad prostřednictvím datové schránky od „kontrolované osoby“ podklady.

„Úřad posouzením předložených podkladů zjistil, že u některých bodů odpovědí nemají předložené podklady nezbytný rozsah a strukturu pro provedení objektivní kontroly. Z potřeby vyjasnit si postupy kontrolované osoby v průběhu volební kampaně a doplnění nejasných podkladů úřad odeslal dne 03. 05. 2022 kontrolované osobě Vyrozumění o pokračování kontroly, s datem uskutečnění osobního jednání dne 18. 05. 2022 v 9:30 hodin v sídle kontrolované osoby. Součástí byl i požadavek na předložení doplňujících podkladů,“ stojí v kontrolní zprávě.

Dopisem ze 3 května vyzval úřad k součinnosti Spolek NAPŘÍMO, z.s. jako povinnou osobu z důvodu objasnění výdajů spolku spojených s volební kampaní kontrolované osoby.

„Osmnáctého května dorazili kontroloři v sídle společnosti kontrolované osoby. Na místě byl proveden úřední záznam… …podepsaný a odsouhlasený vedoucím kontrolní skupiny a zástupcem kontrolované osoby, jehož součástí je i USB disk s částí požadovaných podkladů, které byla schopna kontrolovaná osoba shromáždit přímo na místě setkání… …Jelikož i při tomto setkání se nepodařilo shromáždit veškeré potřebné podklady pro provedení objektivní kontroly a stanovení závěrů, byla dána lhůta na doplnění a zaslání požadovaných podkladů uvedených v úředním záznamu ve stanovené lhůtě,“ lze se dále dočíst o nepříliš precizním vedení hospodaření hnutí expolicisty Šlachty.

Kontroloři nebyli spokojeni například s doložením nákladů na reklamu.

Screenshot z protokolu kontroly hnutí Přísaha. Foto: Jan Hrbáček

Hnutí mělo doložit i právní důvod, na jehož základě byly přijaty určité částky na zvláštním účtu politického hnutí číslo: 2701968902/20102 (viz další fotografie).

„Doložte, jakým způsobem bylo s těmito příjmy naloženo,“ vyzval hnutí úřad.

Screenshot z protokolu kontroly hnutí Přísaha. Foto: Jan Hrbáček

Úřad také kontroloval finanční operace mezi hnutím a společností Šimway, která zajišťovala pro hnutí řadu aktivit. Jejím jednatelem je přítel místopředsedy hnutí Tomáše Sochra Petr Kahoun a společnost sídlí na adrese Sochra. V roce 2020 společnost se dvěma zaměstnanci, založená v roce 2019, podle účetní závěrky skončila se ziskem 19 tisíc korun a krátkodobým finančním majetkem 382 tisíc korun. O rok dříve skončila s nerozděleným ziskem minus 63 tisíc korun a krátkodobým finančním majetkem ve výši 45 tisíc korun.

Společnost Šimway sídlí na adrese místopředsedy hnutí Přísaha Tomáše Sochra. Foto: Jan Hrbáček

„Fakticky ji řídí Tomáš Sochr,“ sdělil Ekonomickému deníku jeden ze zdrojů hnutí, který si přeje zůstat v anonymitě.

Šimway Přísaze vyfakturovala 16 248 169,74 korun.

Přehled faktur vyplacených společnosti Šimway. Foto: Jan Hrbáček

U posledních tří faktur označených „dle smlouvy“ hrazených 15.12.2021 po skončení volební kampaně, kontrolní orgán obdržel podrobnější rozpis s údaji o jednotlivých dílčích platbách v podobě tabulky v excelu. Dílčí položky byly s rozdílnými daty úhrad v rozpětí říjen 2020–listopad 2021.

„Je třeba konstatovat, že z pohledu transparentnosti není možné jednotlivé položky ověřit, zda a komu byly hrazeny. Souhrn částek v jednotlivých tabulkách byl ve všech případech nižší než výsledná částka na faktuře uvedená. Ze Smlouvy o zabezpečení a realizaci volební kampaně do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 2021 uzavřené dne 08. 04. 2021… …vyplývá, že skutečné výdaje za služby hrazené společností ŠIMWAY s.r.o. budou zatíženy maximálně 3 % marží. Je však vnitřní věcí politického hnutí Přísaha, jakým způsobem
kontrolovala dodržování smluvních závazků s poskytovateli služeb. Z pohledu zahrnutých výdajů do zprávy o financování volební kampaně nelze tuto věc hodnotit. Při kontrole byl zjištěn zvláštní postup kontrolované osoby ve vztahu k úhradě volebních výdajů u výše uvedených tří faktur ´dle smlouvy o zajištění kampaně´, který z hlediska časového byl uskutečněn tak, že úhrada fakturovaná po ukončení volební kampaně zahrnuje spoustu dílčích výdajů, které
ve skutečnosti probíhaly po celou dobu volební kampaně. Uvedeným postupem nedošlo k porušení volebního zákona, ale z hlediska transparentnosti a možnosti sledování výdajů spojených s volební kampaní v průběhu voleb na transparentním volebním účtu neměla veřejnost možnost výdaje průběžně sledovat,“ zkonstatoval Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

Drahé PR

Úřad zaujaly také faktury, proplacené píáristům Zuzaně Gedeonové a Martinu Štěpanovskému. Nešlo o malé částky.

„U níže uvedených položek hrazených z provozního účtu, které souvisely s volební propagací kontrolované osoby, nebylo shledáno jejich zahrnutí do výdajů ve zprávě o financování volební kampaně,“ uvedl ve své zprávě úřad.

Faktury hnutí Přísaha za PR a marketing. Záviděli by je zaměstnanci v drtivé většině českého public relations. Foto: Jan Hrbáček

„Uvedené výdaje měly být součástí výdajů hrazených z volebního účtu a zahrnutých ve zprávě o financování volební kampaně. Jednalo se o marketingové služby, přípravu a strategii kampaně, zavedení značky politického hnutí (včetně tvorby loga), práci se sociálními sítěmi a správu webu, tvorbu tiskovin, billboardů, novin, apod… …Kontrolní orgán konstatuje, že v tomto bodě došlo k porušení volebního zákona, když výše uvedené výdaje na volební kampaň nebyly hrazeny z volebního účtu. Dále došlo k porušení volebního zákona, když tyto výdaje nebyly uvedeny ve zprávě o financování volební kampaně,“ zkonstatoval dále úřad.

Otazníky nad peněžitými dary

Ekonomický deník hovořil s několika členy hnutí a ti deník upozornili na peněžité dary. Ty ale Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí do hloubky nezkoumal.

„Podívejte se kolik dal hnutí Róbert Šlachta, 13 tisíc, podívejte se kolik dal hnutí místopředseda Tomáš Sochr, 1 850 korun. Jiní Šlachtovi blízcí pak dávali částky výrazně vyšší. Částky, které nedaly ani firmy, které hnutí obdarovávaly. Dali byste víc než sto tisíc korun ze svého nějakému politickému subjektu?“ upozornilo Ekonomický deník hned několik členů hnutí.

Stotisícový dar otce Tomáše Sochra Lubomíra Sochra a dar ve výši 1 850 korun Tomáše Sochra. Foto: Jan Hrbáček


Róbert Šlachta, spisovatelka Bára Nesvadbová a pravá ruka někdejšího šéfa NCOZ a nynější muž na politickou práci Tomáš Sochr. Foto: facebookový profil Róberta Šlachty

Dvě stě deset tisíc korun pak hnutí věnovala společnost S-Typo Nenačovice, která obchoduje s loveckými potřebami. Jejími vlastníky jsou rodiče Tomáše Sochra Lubomír a Ladislava Sochrovi. Společnost přitom od roku 2013 nezveřejnila účetní závěrku, čímž porušuje zákon.

Zajímavé pak jsou v tomto kontextu také vysoké dary někdejší Šlachtovy sekretářky Jaroslavy Burianové (162 tisíc korun) či bývalého celníka Libora Žofky (200 tisíc korun).

Vysoký dar Jaroslavy Burianové hnutí Přísaha. Foto: Jan Hrbáček
Vysoký dar Libora Žofky hnutí Přísaha. Foto: Jan Hrbáček

Zdroje Ekonomického deníku upozorňují, že podobných zajímavých částek „zaplulo“ do hnutí vícero. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí ale kontrolu přesto uzavřel s relativně uspokojivým výsledkem.

Úřad kontrolou mimo jiné zjistil, že neoznačením transakcí ve prospěch zvláštního účtu kontrolované osoby v případě tří dárců, mimo jiné S-Typo Nenačovice, došlo ze strany výše uvedených dárců k porušení zákona o sdružování.

„Úřad dne 24.06.2022 obdržel od kontrolované osoby k uvedenému dotazu toto vyjádření: ´Všechny 3 dary uvedené v tabulce si hnutí ponechalo. Pro dary paní Jany Vondráškové a S-Typo přikládáme darovací smlouvu do složky. U daru paní Vejvodovské darovací smlouva nebyla vyhotovena, protože částka je menší než 1 000,- CZK. Dar od S-Typo z 19. 05. 2021 byl vrácen 21. 05. 2022, protože chyběl v popisu platby účel platby a dárce tuto částku opět daroval 21. 05. 2022 s označením účelu platby dle zákona,“ napsal úřad.

Další problém pak shledal v údajích o zaměstnancích Přísahy. Těch měla Přísaha 5, ale do výroční zprávy jich uvedla 6.

„Kontrolní orgán konstatuje, že uvedením nesprávného údaje o počtu zaměstnanců politického hnutí za rok 2021 došlo k porušení zákona o sdružování,“ dodali kontroloři a podotkli: „V kapitole 4 byla popsána pochybení, která kontrolní orgán v průběhu kontroly zjistil. Jejich shrnutí a dopad do výše nákladů volební kampaně jsou uvedeny v následující tabulce.“

Pochybení hnutí Přísaha podle Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Foto: Jan Hrbáček

Celá kontrolní zpráva je ke stažení ZDE.

Předseda hnutí Róbert Šlachta s Ekonomickým deníkem nekomunikuje.

Další podrobnosti k hnutí Přísaha si můžete přečíst ZDE, ZDE nebo ZDE.

Jan Hrbáček