Účet za konec jádra v Německu: Zatím 70 miliard eur

Odstavení jaderných elektráren vyjde Německo nejméně na 70 miliard eur. Na složenkách už se stopka vystavená jádru začala projevovat.  

Účet za odstavení německých jaderných elektráren a vybudování bezpečného úložiště radioaktivního odpadu může vzrůst až na 70 miliard euro, napsal respektovaný deník Frankfurter Rundschau.

Německý energetický mix v roce 2014.
Německý energetický mix v roce 2014.

Německo přimělo k odstavení jaderných elektráren neštěstí v japonské Fukušimě. V plánu je vyřadit z provozu všechny atomové zdroje energie do roku 2022. Tíži tohoto strategického rozhodnutí nesou především společnosti, které jaderné elektrárny vlastní, těmi jsou E.On, RWE, EnBW a Vattenfall, respektive jejich zákazníci.

TÉMA: Německo, nejvýznamnější evropská ekonomika

Podle pověřence německé spolkové vlády pro otázky ukládání jaderného odpadu Michaela Müllera je pro Německo odstavení jaderných elektráren značným finančním zatížením. Náklady mohou podle Müllera v dalších desetiletích dosáhnout až sedmdesát miliard eur. Provozovatelé elektráren ale vyčlenili pouze ve výši šestatřicet miliard eur a stalo se zásadní otázkou německé vnitropolitické diskuze kde vzít dalších nejméně čtyřiatřicet miliard.

Tiskový mluvčí společností E.On a EnBW ale ve svých prohlášeních uvedli, že rezervy společností jsou dostatečné, nikdo ale neví jak se bude ekonomika v šestiletém horizontu vyvíjet a jestli společnosti tyto rezervy nebudou muset využít jinak a jinde.

Ministr hospodářství Sigmar Gabriel již komunikoval se zákonodárci o návrhu, podle kterého by měl nad těmito finančními riziky dohlížet státní orgán, který by byl pro tento účel zvlášť vytvořen. Vláda zkoumá možnosti, jak by mohla všechny provozovatele jaderných zařízení podrobit stress-testům, aby si ověřila reálná finanční rizika pro stát.

Naopak nedávné rozhodnutí E.Onu o rozdělení společnosti vyvolalo diskuzi nad tím, jestli E.On bude skutečně schopen odstavení elektráren financovat. V takovém případě by se část nákladů na odstavení objevila zákazníkům na účtech za elektřinu ještě výrazněji než je tomu dnes. Podle dat německého statistického úřadu totiž cena za energii pro koncové odběratele od okamžiku, kdy bylo oznámeno rozhodnutí o odklonu pod jádra, stabilně (byť nepatrně) roste.

-of-