INZERCE

Letos se víc než kdy dříve vyplatí zvážit změnu smlouvy nebo rovnou dodavatele plynu či elektřiny. Foto: Pixabay (autorka Frauke Riether)

Účet za elektřinu a plyn lze srazit o desítky procent. Cenovým hitem jsou teď měsíční fixace

Energetický trh opět funguje a nabízí příležitost k úspoře až desítek tisíc korun ročně. Vůbec nejvýhodnější jsou smlouvy s měsíční cenovou fixací, které nabízejí někteří spíše menší dodavatelé. S nimi lze srazit náklady na zemí plyn oproti cenovému stropu až o 55 procent a na elektřinu o 25 až 35 procent podle typu spotřeby. Ale i tento typ smluv má svá rizika.

Energie s měsíční cenovou fixací dnes nabízejí firmy Tedom energie, Halimedes, Elimon, Eneka, bezDodavatele či MDI Energy. Jedná se tedy spíše o menší firmy. Známější z nich je Tedom energie, za kterou stojí investiční skupina Jet Investments byznysmena Igora Faita. V případě firmy bezDodavatele je vhodné připomenout, že ji vede bývalý marketingový ředitel padlé Bohemia Energy Robert Chmelař – jak Ekonomický deník upozornil v únoru 2022.

Podle energetického experta Jiřího Gavora z firmy ENA je měsíční fixace ceny povedený produkt, kterého se není třeba obávat. „Dodavatelé energií se tím šikovně vypořádali se zákazem spotových produktů pro domácnosti, který při zavedení cenových stropů prosadila vláda,“ řekl Gavor. Ten je současně předsedou Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE).

„Registrujeme velký zájem zejména z řad zákazníků, kteří jsou zvyklí se o své energie starat. Svědčí o tom i skutečnost, že jejich průměrná roční spotřeba významně přesahuje průměrnou spotřebu domácností. Od března jsme zpracovali již několik tisíc smluv, zákazníci na dodávku nabíhají postupně. Aktuálně vyřizujeme poptávku od dvou až tří stovek zákazníků týdně,“ odpověděla marketingová ředitelka Tedom energie Eva Černá.

Pokles cen zemního plynu na evropských komoditních burzách umožnil dodavatelům přijít s velmi zajímavými nabídkami. Základní srovnání podle typu smlouvy přináším Ekonomický deník v následující tabulce.

Roční celkové náklady domácností za plyn – podle typu smlouvy

zemní plynohřev vody (8 MWh/rok)vytápění (25 MWh/rok)
měsíční fixace13 600 – 19 000 Kč38 600 – 55 900 Kč
roční fixace19 800 – 25 100 Kč54 000 – 73 000 Kč
běžné smlouvy23 700 – 30 000 Kč67 000 – 86 000 Kč
cenový strop30 000 Kč86 000 Kč
Zdroj: cenový kalkulátor webu tzb-info.cz (stav k 24.5.2023)

Jak tedy měsíční fixace fungují? „Cena se pro daný kalendářní měsíc vypočítá jako průměr velkoobchodních cen energií obchodovaných na následující měsíc za posledních pět obchodních dnů předchozího měsíce. Výsledek vynásobíme koeficientem 1,08 a přičteme naši marži,“ vysvětluje Eva Černá z Tedom energie. Zatím není jisté, zda firma bude tento produkt nabízet i v dalších letech; nyní chystá novinku, kterou bude produkt pro domácnosti kombinující fixní a spotové ceny.

Podle vyjádření firmy Elimon se jedná o produkt, který bude nabízen po dobu vládního nařízení k zastropování cen. „Z řad zákazníků je o tento produkt zájem. Všechna rizika z pohledu případného růstu cen jsou eliminována jednoměsíční výpovědní lhůtou a možností přechodu na jiný produkt, přičemž samozřejmě platí, že maximální cena je dána výší stropu,“ reagoval obchodní manažer Elimonu Roman Pauer.

Kolik lze ušetřit na elektřině?

Relativně nižší je zatím možná úspora při změně dodavatele elektrické energie. Velkoobchodní cenu totiž prodražují emisní povolenky, maloobchodní cenu pro domácnosti – hlavně u nejčastější sazby D02 – tvoří z velké části platby za distribuci energie. Ale i zde lze ušetřit desítky tisíc korun, hlavně v případě domácností, které mají elektrické vytápění, ohřev vody, případně tepelné čerpadlo.

Roční celkové náklady domácností za elektřinu – podle typu smlouvy

elektrická energieD02 (2,5 MWh/rok)D26 (10 MWh/rok)
měsíční fixace17 700 – 19 200 Kč46 700 – 51 500 Kč
roční fixace20 000 – 22 600 Kč54 800 – 71 000 Kč
běžné smlouvy20 750 – 24 270 Kč56 000 – 71 750 Kč
cenový strop24 270 Kč71 750 Kč
Zdroj: cenový kalkulátor webu tzb-info.cz (stav k 24.5.2023)

Atraktivitu měsíčních fixací zvyšuje fakt, že na konci jara je spotřeba energie nízká, což tlačí ceny dolů. V lednu nebo únoru, tedy na vrcholu topné sezóny, může být energie nedostatek a cena vystřelí nahoru. Měsíční cenové fixace jsou tedy vhodné spíše pro dobře informované a odvážné spotřebitele.

Ušetřit však lze i jinak než podpisem smlouvy s měsíční cenovou fixací. Níže naleznete stručného průvodce nabídkami hlavních dodavatelů energií na českém trhu:

  • Dvouleté a tříleté cenové fixace jsou vhodné jen pro pesimisty, kteří čekají opakování či dokonce prohloubení energetické krize. Ostatní by se jim měli raději vyhnout. Vyplatit se však mohou smlouvy s postupně klesající cenou v čase, které nabízí například ČEZ nebo E.ON.
  • Výhodnější se zdají být roční cenové fixace, příkladem může být nabídka E.ON Energie. Nebo – v případě plynu – také nové ceníky firem EP Energy Trading a Dobrá energie.
  • Co se týká běžných smluv na dobu neurčitou, vstřícné cenové podmínky nabízí např. Pražská plynárenská a Centropol Energy.
  • Domácnosti, které na plynu pouze vaří, zpravidla změnou dodavatele moc neušetří (v tabulce výše proto takový příklad chybí). Větší vliv na cenu než platba za megawatthodinu může mít výše stálého měsíčního poplatku.
  • Během léta se příliš nových nabídek neobjeví, skutečná „bitva o zákazníka“ vypukne během podzimu.

David Tramba