Evropská komise má v prvním kvartálu naplánována dvě velmi silná témata k představení: Bílou knihu evropské bezpečnosti a Strategii vnitřní bezpečnosti. Europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský k této problematice říká, že je nutné zvýšit výdaje na obranu, podpořit inovace v evropském obranném průmyslu, lépe koordinovat výrobu v tomto odvětví, zajistit ochranu našeho prostoru vybudováním protivzdušného raketového štítu či posílit kyberbezpečnost v Evropské unii. Podle něj je nutné zvednout financování obrany ze 2 procent hrubého domácího produktu na 3.
Tomáš Zdechovský očekává, že Česká republika bude velmi aktivní při jednání, která se týkají evropské bezpečnosti.
„Po Bílé knize k evropské bezpečnosti voláme jako europoslanci už téměř deset let, až válka na Ukrajině a tlak států přinutil Evropskou komisi se tématem seriózně zabývat,“ akcentuje Zdechovský.
Česká republika muniční iniciativou pro Ukrajinu podle Zdechovského ukázala, že je bezpečnost pro naši zemi a evropský prostor zcela klíčová.
Mohlo by vás zajímat
„Budeme chtít posílit obranyschopnost Unie jako celku, takže je nutné zvýšit výdaje na obranu, podpořit inovace v evropském obranném průmyslu, lépe koordinovat výrobu v tomto odvětví, zajistit ochranu našeho prostoru vybudováním protivzdušného raketového štítu či posílit kyberbezpečnost v Evropské unii. To jsou všechno oblasti, ve kterých musíme aktivně vystupovat. Hlavní výzvou bude určitě otázka zvýšení financování obranného průmyslu, například pobídkami pro investory a vytvářením úspor z rozsahu,“ vypočítává europoslanec.
Souhlasná stanoviska europoslanců lze podle Zdechovského očekávat v drtivé většině otázek. „Protože si většina v Evropském parlamentu uvědomuje hrozby, které se nachází na vnější hranici Evropské unie. Aktuálně je to Rusko, ale do budoucna to může být i Čína. Nedostatek investic do obranného průmyslu a do vlastní obranyschopnosti ohrožuje naši bezpečnost,“ říká dále Zdechovský.
Největší debata se podle europoslance povede u potřeby navýšit financování obranného průmyslu.
„Víme totiž, že cca devět zemí NATO neplní své závazky 2 procent HDP výdajů na obranu. A už nyní víme, že bude potřeba hranici zvednout alespoň 3 procenta. Například ale Itálie, jedna z největších členských zemí EU, tyto závazky z daleka neplní. Proto očekávám tvrdá vyjednávání a v mnoha případech i kompromisy. Klíčová bude efektivita vynaložených prostředků,“ predikuje.
Bude Zdechovský sám aktivně předkládat aktivně nějaké návrhy, opatření?
„To v tuto chvíli nelze předvídat. Musíme si počkat, s čím Komise přijde. Určitě chci ale být aktivní i na úrovni vlády a diskutovat i prioritách, jak s ministry, bruselskými úředníky, tak i obranným průmyslem,“ uzavírá europoslanec KDU-ČSL.