Jaké typy právních kontraktů jsou nejvhodnější, když se zadavatel rozhodne pro realizaci energeticky úsporného projektu s garancí dosažených úspor neboli EPC? I na takové otázky hledalo odpověď sympozium Zdravotnického deníku Energetika v nemocnicích. Podle advokátky z advokátní kanceláře Portos Michaely Machálkové je nejlepším možným druhem zadávacího řízení pro EPC takzvané jednací řízení s uveřejněním. Je sice časově náročnější než klasické otevřené řízení, ale zadavatel má možnost do jednání aktivně vstupovat a stanovit si pro sebe ty nejpříhodnější podmínky.  

Žádný zadavatel nemusí do posledního puntíku vědět, jaká kombinace řešení úspor je pro něj tou nejvýhodnější. Toto břemeno lze proto snadno převést na dodavatele, který by měl být na základě vstupních dat zadavatele schopný vytvořit tu nejlepší nabídku na míru. To ale ještě neznamená, že by se zadavatel musel vždy spokojit pouze s tím, co je mu na trhu nabízeno. Zákon o zadávání veřejných zakázek legálně přináší jednu z hlavních výhod, kterou je jednací řízení s uveřejněním.

„Pokud budete zvažovat výhody a nevýhody jednotlivých druhů řízení, jednací řízení s uveřejněním je delší než klasické otevřené řízení, ale přináší mnohé benefity. Jako zadavatel máte možnost jednat o cenové stránce a dalších komponentech. Proto apeluji na to, aby se zadavatel přikláněl k tomuto druhu jednacího řízení,“ zdůrazňuje na sympoziu advokátka Machálková s tím, že dodavatel může v rámci tohoto řízení řešení přepracovat a přizpůsobit ho všem požadavkům zadavatele.

Během druhé části sympozia promluvil jednatel D-energy Eduard Paulík (vlevo). Vedle něj se diskuse zúčastnili také (zleva) místopředseda představenstva Advance Energo Filip Ovčačík, projektový manažer EPC Elprocon 21 Martin Chmiel, majitel zpravodajských portálů Zdravotnický deník, Ekonomický deník a Česká justice a moderátor akce Ivo Hartmann, advokátka z advokátní kanceláře Portos Michaela Machálková a manažer pro obchodní a exportní financování ČSOB Richard Čada. Foto: Radek Čepelák

Pokud se tedy zadavatel rozhodne pro jednací řízení s uveřejněním, zákon stanovuje, že musí vždycky vymezit minimální technické podmínky.

„Pokud je například projekt dotovaný a z dotace vyplývá, že musíte dosáhnout úspory 20 procent, můžete si tuto hodnotu stanovit jako minimální technickou podmínku,“ vysvětluje Machálková s tím, že obecně je lepší stanovit si podmínek spíše méně než více. Jednání s uveřejněním s sebou přináší také další benefity v tom, že zadavatel získá nové podněty, které může upravit ve smlouvě. „V rámci jednání může vyjít najevo, že dodavatel může být schopný garantovat vyšší úsporu nebo navrhne lepší kombinaci řešení za předpokladu nižších sankcí, což pro vás může být výhodnější. Nebojte se proto sahat i do zadávacích podmínek,“ radí dále advokátka.

Mohlo by vás zajímat

Vydavatel Zdravotnického deníku Ivo Hartmann pokládá otázku advokátce Michale Machálkové. Foto: Radek Čepelák

Kvalifikaci neradno podceňovat

Každý zadavatel si nejprve musí nastavit síto, kterým projdou kvalifikovaní dodavatelé. Podle Machálkové si zadavatel musí dobře ujasnit, co od projektu očekává.

„Určitě není dobrou cestou okopírovat zadávací dokumentaci jiného zadavatele,“ upozorňuje. Kromě základní způsobilosti, která je povinná ze zákona, se mezi výběr dalších kritérií nabízí osvědčení o odborné způsobilosti nebo technická kvalifikace, kam spadá seznam projektů, které dodavatelé již realizovali. „Můžete po dodavateli chtít i seznam členů týmu, což ale vždycky musíte uvést do smlouvy. Jinak se může stát, že se na projektu budou podílet nekvalifikovaní členové týmu a projektu to může uškodit!“ apeluje Machálková.

Zákon dále říká, že v některých případech není možné zahrnout do hodnotících kritérií pouze cenu projektu. Je tomu tak v případě, že předmět plnění začíná CPV kódem 71 (pozn. red. – CPV je označení pro jednotný klasifikační systém pro veřejné zakázky). U služeb, které spadají do této kategorie, musí zadavatelé přihlédnout kromě ceny také ke kvalitě. „Můžete požadovat kvalifikaci členů týmu, kteří vám například budou muset předložit svoje zkušenosti. Můžete hodnotit také kvalitu návrhu řešení,“ radí dále advokátka.

Na sympoziu vystoupil také ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Foto: Radek Čepelák

Při přípravě smluvních podmínek je bezpochyby dobré zamyslet se nad tím, jaké změny mohou v průběhu plnění projektu nastat. Je tedy vždy dobré být o krok napřed. „Může dojít k tomu, že ceny vstupů vzrostou, může být vysoká inflace nebo dojde k posunu termínů a podobně. Takové situace si můžete jako zadavatel předem vyhradit a nastavit si smluvně mechanismy jejich řešení,“ uzavírá Machálková.

(ns)