INZERCE

Paroplynová elektrárna Coryton v Anglii, kterou spoluvlastní Tykačův Sev.en. Foto: InterGen

Tykačův Sev.en po roce opět kupuje britský InterGen. Teď už bude stoprocentním vlastníkem

Tykačova firemní skupina Sev.en Global Investments se vrací na britský energetický trh. Koupila společnost InterGen se čtyřmi velkými elektrárnami na zemní plyn. Sev.en do loňského ledna InterGen z poloviny vlastnil, druhou polovinu měl čínský investor. V posledních 12 měsících byl vlastníkem InterGenu podnik ze skupiny Creditas českého byznysmena Pavla Hubáčka, uvedl Sev.en v oznámení pro média.

InterGen se sídlem v Edinburghu jedním z významných výrobců elektřiny v Británii, na celkové výrobě se zde podílí zhruba pěti proceny. Vlastní tři paroplynové elektrárny v lokalitách Coryton (region Essex), Spalding (Lincolnshire) a Rocksavage (Cheshire), jejich celkový instalovaný výkon dosahuje 2560 megawattů. Ve Spadlingu má navíc plynové turbíny s rychlým startem o výkonu 300 megawattů.

„Energetiku uzavřeného ostrovního systému Velké Británie sledujeme již dlouho, a nyní se v regionu navíc účastníme několika prodejních procesů, které dávají strategický smysl. Tato akvizice pro nás představuje platformu, na které můžeme ve Velké Británii dále stavět a růst,“ uvedl generální ředitel Sev.en Global Investments Alan Svoboda.

„Pro nás je jedná o mimořádně zajímavý exit s rychlou a vysokou návratností kapitálu. Prostředky získané z prodeje budeme investovat do energetiky se zaměřením na pro nás strategický region střední Evropy. Intergen dosáhl za roky 2022 a 2023 rekordních hospodářských výsledků. Jen vloni si skupina Creditas vyplatila dividendy v řádu stovek milionů liber. Ihned po nákupu jsme začali dostávat nabídky na odkup plynových aktiv, tu nejatraktivnější jsme se rozhodli přijmout,“ odpověděla ředitelka komunikace skupiny Creditas Lucie Brunclíková.

Sev.en prvně koupil poloviční podíl v InterGenu v únoru 2019, prodávajícím byl kanadský penzijní fond. Další fungování podniku nicméně komplikovaly spory s vlastníkem zbylých 50 procent, podnikem China Huaneng Group. Řešením byl prodej InterGenu do rukou skupiny Creditas, který byl vypořádán na konci ledna loňského roku. Po roce opět InterGen znovu změní majitele, tentokrát však bude Sev.en Global Investments stoprocentním vlastníkem.

Další zajímavostí, uvedenou v oznámení na webu skupiny Sev.en a InterGenu, je to, že si původní vlastník, tedy Creditas, ponechá ve svém majetku velké 450megawattové bateriové úložiště Gateway Energy Centre. Stejně tak bude dál rozvíjet velké projekty bateriových úložišť na území Spojeného království.

Sev.en Global Investments v posledních letech rychle expanduje. V Austrálii koupil elektrárnu Vales Point Power Station a uhelný důl Chain Valley Colliery, vlastní zde také firmu na produkci potaše. Ve Spojených státech je vlastníkem těžební společnosti Blackhawk Mining zaměřené na metalurgické uhlí, další firma Golden Eagle Land Company vlastní těžební práva na více než 2 miliardy tun uhelných zásob. Na konci loňského roku převzal Sev.en majoritní podíl v 1200MW vietnamské uhelné elektrárně Mong Duong 2.

Zatímco Sev.en Global Investments se zaměřuje na zahraničí, druhá firemní skupina Sev.en Česká energie je významným hráčem na domácím energetickém trhu. Vlastní uhelné elektrárny Chvaletice a Počerady, teplárny Kladno a Zlín a dva hnědouhelné lomy na Mostecku. V posledních měsících expanduje i na trhu dodávek elektřiny velkým odběratelům a chystá také výstavbu fotovoltaických elektráren o výkonu 130 MW.

(dtr)