České Budějovice, Mělník, Písek a teď už i Kladno. Další české město by chtělo vyrábět teplo díky energetickému využití komunálního odpadu. Kromě běžné motivace – řešení otázky nakládání s odpadem po plánovaném zákazu skládkování – zde hraje roli i nespokojenost se současným výrobcem tepla.
Rada města Kladna v pondělí na svém prvním zasedání dala městské distribuční společnosti TEPO za úkol, aby prověřila možnost vybudování energetického zdroje s využitím komunálního odpadu. Nový zdroj by mohl sloužit jako alternativa k dodávkám tepla, kterou nyní Kladnu výhradně zajišťuje společnost Teplárna Kladno z energetické skupiny Sev.en Energy, kterou vlastní miliardář Pavel Tykač.
Poměrně ostře se k věci vyjádřil opětovně zvolený kladenský primátor Milan Volf. „Kvůli přístupu a komunikaci s představiteli Sev.en Energy není možné postupovat jinak, než se dívat po vlastním novém zdroji tepla. Město Kladno a jeho občané by neměli být závislí jen na jednom a cenové politice někoho, pro koho jde pouze o výhodný byznys. Teplárna Kladno má představu, že bychom měli velmi podstatně navýšit ceny,“ uvedl Milan Volf ve svém vyjádření pro média.
Podle Volfových slov má město s teplárnou uzavřenou dlouhodobou smlouvu, podle níž je meziroční růst cen možný pouze v omezené míře. „Tuto smlouvu sice nyní Teplárna napadla u soudu, my se jí ovšem hodláme držet a ceny tepla udržet. Letos se ceny zvedat nebudou a v příštím roce minimálně,“ dodává Milan Volf.
Nabízí se řešení, které by vyřešilo dva problémy najednou. Kromě tahanic o cenu tepla se současným dodavatelem by Kladno vyřešilo problém s komunálním odpadem. Místo neefektivního ukládání na skládky by se dal využít k výrobě tepla.
Mohlo by vás zajímat
Stoprocentně městem vlastněná společnost TEPO je provozovatelem centrálního zásobování teplem na území města Kladna. Výrobu tepla naopak tradičně zajišťuje místní uhelná teplárna se soukromým majitelem. Po dlouhé roky ji vlastnil švýcarský energetický koncern Alpiq, který se v roce 2019 rozhodl z českého trhu stáhnout. Koupila ji skupina Sev.en Energy, která následně změnila název podniku na Teplárna Kladno.
Zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) zatím v Česku fungují pouze čtyři – v Praze, Brně, Liberci a Plzni. V posledních letech výrazně roste zájem o stavbu dalších velkých spaloven odpadů, konkrétně lze zmínit třeba projekty v Elektrárně Mělník, v Opatovicích nad Labem, Českých Budějovicích či nově v Písku. Městský podnik SAKO Brno nyní chystá rozšíření kapacity ZEVO z 220 na 352 tisíc tun odpadu ročně.
David Tramba