INZERCE

Fotovoltaická elektrárna (ilustrační foto). Zdroj: Pixabay

Tykačova skupina Sev.en chce rozjet ve velkém stylu stavbu fotovoltaik. Zaměří se na Mostecko

Skupina Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače připravuje na Mostecku stavbu pěti fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem 130 megawattů. Druhý největší producent elektřiny v České republice tak s jistým zpožděním za svými konkurenty aktivně vstupuje do oboru zelené energetiky.

Pět fotovoltaik by mohlo po dokončení vyrábět okolo 130 milionů kWh, což vystačí na pokrytí dvou procent roční spotřeby Ústeckého kraje. Skupina Sev.en v současné době zpracovává podklady ke stavebnímu povolení pro všech pět projektů. Umístěny budou v okolí měst Most a Litvínov a elektřinou začnou vyrábět zřejmě v roce 2025.

Elektřinu chce Sev.en prodávat zájemcům prostřednictvím přímých smluv typu Power Purchase Agreement (PPA).„Rádi bychom posílili konkurenceschopnost zelené energie z velkých fotovoltaických elektráren. Intenzivně mapujeme prostředí PPA kontraktů s ambicí najít pro tuto energii přímé spotřebitele. Vedeme také jednání s potenciálními investory, kteří se zajímají o přímý kapitálový vstup do tohoto čerstvě resuscitovaného odvětví české energetiky,“ uvedl Pavel Farkač, manažer rozvojových a transformačních projektů Sev.en Energy.

Všech pět zdrojů by mělo vyrůst mimo pozemky zařazené v zemědělském půdním fondu. Nehrozí tedy, že by zabíraly půdu například pro zemědělskou produkci. Zčásti budou využity i některé brownfieldy. „Velikost 130 MW přitom odráží pouze první vlnu záměrů Sev.en Energy v oblasti fotovoltaiky. V zásobníku máme další plochy s ještě větším energetickým potenciálem,“ uzavírá Pavel Farkač.

Skupina Sev.en Energy je významným hráčem na energetickém trhu v České republice. Portfolio skupiny zahrnuje uhelné elektrárny Chvaletice a Počerady, teplárny Kladno a Zlín a dva severočeské hnědouhelné lomy. V zahraničí vlastní skupina plynové a uhelné elektrárny ve Velké Británii a Austrálii. Ve Spojených státech má 100procentní podíl v těžební společnosti Blackhawk Mining.

Konkurenti vsadili na ModFond

Zájem o fotovoltaické elektrárny v posledních dvou letech rychle roste. Například ČEZ počítá s s výstavbou 6000 megawattů nového výkonu v obnovitelných zdrojích energie do roku 2030; prioritu mají fotovoltaické elektrárny na českém území. Na prvních 17 projektů v rozsahu 174 MW již získal příslib dotace z Modernizačního fondu. Většina z nich vyroste v okolí uhelných elektráren a povrchových dolů v Ústeckém kraji, ty největší budou umístěny u Litvínova a Kadaně. Další projekty připravuje.

Jak lze dále vyčíst ze seznamu podpořených projektů z Modernizačního fondu, výstavbu nových solárních parků v rozsahu desítek megawattů výkonu chystá také SUAS Group, Solar Global a Pražská energetika.

dtr