Vstup do zcela nového odvětví i regionu dnes oznámila Sev.en Global Investments miliardáře Pavla Tykače. Nově se zařazuje mezi významné producenty oceli akvizicí stoprocentních podílů ve společnostech Celsa Steel UK a Celsa Nordic. Prodávajícím dvou ocelářských leadrů evropského trhu je španělská společnost Celsa, která se zaměřuje na udržitelnou výrobu oceli recyklací ocelového šrotu v elektrických obloukových pecích. Cenu akvizice Sev.en Global Investments neuvedla.
Dvě Celsa ocelárny, které se nově zařazují do širokého portfolia Sev.en Global Investments mají dohromady výrobní kapacitu 2 miliony tun ocelářských produktů, které mají uplatnění primárně ve stavebnictví, jako například stavební tyče, profily, sítě nebo dráty. Patří i mezi významné zaměstnavatele, pracuje v nich dohromady vice než 2 700 zaměstnanců.
„Ocelářský průmysl vnímáme jako klíčové odvětví pro náš růst, a proto jsme, nadšeni že jsme uzavřeli tuhle přelomovou dohodu. Nejenže posouváme mezi klíčové hráče na evropském trhu, ale také získáme přístup k perspektivním skandinávským trhům. Produkce zelené oceli posouvá Sev.en GI směrem k udržitelnému průmyslu,” řekl CEO společnosti Sev.en Global Investments Alan Svoboda.
Celsa Steel UK je největší společností zabývající se recyklací oceli ve Spojeném království. V závodech v Cardiffu má roční výrobní kapacitu 1,2 milionu tun nízkoemisní stavební oceli z kovového šrotu. Továrna disponuje elektrickou obloukovou pecí, která naplňuje vysoké enviromentální standardy a vyrábí ocel s nízkými emisemi uhlíku.
V roce 2020 se ocelárna dostala do ekonomických potíží a podpořila ji britská vláda. Celsa Steel souhlasila s nouzovou půjčkou od vlády, Roy Rickhuss, generální tajemník odborové organizace ocelářů, k tomu řekl: „Je to správný přístup vlády a tato dohoda je vítána. Od začátku této krize říkáme, že potřebujeme, aby naše odvětví přežilo pandemii a pak prosperovalo v budoucnu, aby mohlo být základem oživení. Tato dohoda se společností Celsa Steel je důležitou součástí zajištění toho, aby k tomu mohlo dojít, a pomůže poskytnout určitou jistotu a důvěru v náročné době. Doufáme, že je to jen začátek toho, aby si ocelářské společnosti zajistily podporu od vlády, kterou potřebují, aby se dostaly z této krize.“
Vláda tehdy uvedla, že dohoda ochrání klíčového dodavatele pro britský stavební průmysl a zajistí více než 1 000 pracovních míst, včetně více než 800 pracovních míst v hlavních závodech společnosti v jižním Walesu.
Celsa Nordic je přední severskou ocelářskou společností, která své aktivity rozpíná po celém regionu – tedy Norsku, Finsku, Švédsku i Dánsku a pokrývá celý potřebný výrobní řetězec ocelových produktů pro stavebnictví. Jde o integrovaného hráče, který vlastní šrotaře, elektrické obloukové pece, válcovny a zároveň finální zpracovatele výrobků pro stavební účely. Udržitelné technologie poháněné obnovitelnou vodní energií tak ze společnosti dělá klíčového partnera pro ESG citlivé zákazníky a projekty.
„Snažíme se stále hledat nové investiční příležitosti po celém světě a jsem rád, že ocelářský průmysl je nyní součástí našeho hlavního portfolia. Obě ocelárny jsou technologicky unikátní svou schopností ekologické produkce oceli. Věříme, že se nám spolu s místními managementy a dalšími zainteresovanými stranami podaří je dále rozvíjet a využívat jejich dlouhodobou perspektivu,“ doplňuje Alan Svoboda.
Sev.en Global Investments je investiční skupina se sídlem v České republice, která hledá příležitosti v celé řadě odvětví, zejména ve výrobě energie a těžbě různých přírodních zdrojů.
Sev.en GI působí na čtyřech kontinentech – v Evropě, Austrálii, Severní Americe a v Asii.
V Austrálii patří do investičního portfolia Sev.en GI Delta Electricity s elektrárnou Vales Point a uhelným dolem Chain Valley Colliery, společnost SO4 – výrobce prémiových bio draselných hnojiv, Sev.en Royalties s těžebními právy ve dvou regionech.
Ve Spojených státech amerických je vlastníkem metouhelné těžební společnosti Blackhawk Mining s roční produkcí uhlí kolem 9 milionů tun, společnosti Golden Eagle Land Company, která vlastní práva na těžbu více než 2 miliard tun uhelných zásob.
V Evropě získala společnost Sev.en GI stoprocentní podíl ve společnosti InterGen, která se zabývá výrobou elektřiny z plynu. Portfolio zahrnuje 4 plynové elektrárny Coryton, Spalding, Rocksavage a Spalding Energy Expansion.
Sev.en Global Investments je součástí skupiny Sev.en Group, jejímž beneficientem je český miliardář Pavel Tykač, zařazený mezi 400 nejbohatších lidí světa podle žebříčku Forbes Real Time Billionaires.
(nik)