INZERCE

Letecký pohled na Elektrárnu Chvaletice. Foto: Sev.en Energy (autor Jan Posejpal)

Tykač versus ekologové. Spor o emise z Chvaletic míří k Ústavnímu soudu

Elektrárně Chvaletice ze skupiny Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače hrozí zavření kvůli nesplnění limitů emisí rtuti a oxidů dusíku. A to zrovna v době, kdy elektrárna vydělává miliardy korun díky vysoké ceně elektřiny. Elektrárna se proto obrátila na Ústavní soud, aby změnil rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě a umožnil tím další provoz elektrárny.

Text žaloby k Ústavnímu soudu, kterou jménem Elektrárny Chvaletice podal právník Petr Zákoucký z Dentons Europe, zveřejnila na svém webu ekologická organizace Greenpeace. Ta spolu s Hnutím Duha a expertní skupinou Frank Bold dlouhodobě kritizuje rozsáhlou a dlouhou výjimku z nových emisních limitů, o kterou Tykačova elektrárna usiluje.

Výsledkem sporu byl dlouhý řetězec často protichůdných rozhodnutí krajských úředníků a ministerstva životního prostředí. Ministerstvo loni v listopadu výjimku schválilo, což ekologické aktivisty vedlo k podání žaloby k soudu. Krajského soudu v Ostravě, respektive jeho olomoucká pobočka, v březnu rozhodnutí zrušila a vrátilo MŽP k dalšímu řízení. Nejvyšší správní soud sice v květnu rozhodnutí zrušil, avšak nové rozhodnutí krajského soudu z konce června fakticky znamená příkaz k odstavení elektrárny.

Tomu chce logicky vedení elektrárny ze skupiny Sev.en Energy zabránit za každou cenu. Ve zveřejněné žalobě uvádí následující argumenty:

  • ohrožení bezpečnosti a dostupnosti dodávek elektrické energie v ČR
  • ekonomická ztráta: jen v letošním roce by Elektrárna Chvaletice mohla vydělat 3,9 miliardy korun po zdanění
  • nemožnost naplnit uzavřené smlouvy o prodeji elektřiny a sankce z toho vyplývající
  • ztráta kontroly nad elektrárnou, která je zastavena oproti úvěru u PPF banky

Podle zástupců ekologických organizací je absurdní, že elektrárna s očekávaným ziskem 3,9 miliardy korun odmítá investovat do redukce vypouštěných emisí rtuti a oxidů dusíku. Instalace nových filtrů by totiž podle ekologů vyšla maximálně na 1,5 miliardy korun. Pouhé vylepšení stávajících filtračních technologií spolu s instalací technologie dávkování aktivního uhlí by přitom vyšlo jen na 95 milionů korun a takové úpravy lze podle ekologů provést v řádu týdnů.

„Místo toho, aby snížil emise toxických látek z uhelné elektrárny Chvaletice na zákonný limit či žádal o krátkou výjimku v mezích zákona, rozhodl se Pavel Tykač běžet s pláčem k Ústavnímu soudu hájit své právo znečišťovat. Přitom se ukázalo, že díky vysokým cenám elektřiny mu vydělá jeho elektrárna jen tento rok téměř 4 miliardy korun, zatímco na snížení emisí potřebuje daleko menší částku. Tím sám prokázal, že rozsáhlá výjimka nedává žádný smysl,“ uvedl Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí Duha.

Dodává, že většina provozovatelů velkých spalovacích zařízení (konkrétně 92 ze 110) přijala před účinností nových evropských emisních limitů BAT/BREF dostatečné kroky ke splnění emisních limitů a žádnou výjimku tudíž nepotřebují. Neochota skupiny Sev.en snižovat za zařízení emise rtuti pod zákonný limit je tedy spíše ojedinělá a vstřícný přístup úřadů ji zvýhodňuje oproti ostatním majitelům uhelných elektráren a tepláren.

David Tramba