Akcie dánského výrobce inzulínu Novo Nordisk posilují, zatímco kanadský Valeant padá k zemi. První slaví úspěch s Tresibou, druhému zkrachovala jednání o prodeji Salixu.

Dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk si musí připadat jako na horské dráze. Zatímco minulý měsíc její akcie ztratily 20 procent po oznámení zhoršení výhledu zisku, tento týden vyrostly o více než čtyři procenta. Může za to nárůst prodejů inzulínu Tresiba meziročně o 161 procent na téměř 213 milionů dolarů (5,2 miliardy korun).

Tento úspěch lze připsat výsledkům tři roky trvající studie, která ověřovala, zda lze Tresibu užívat, aniž by s sebou nesla nežádoucí vedlejší efekty v podobě kardiovaskulárních potíží. Nyní se definitivně potvrdilo, že diabetici se nemají čeho obávat. Žádné riziko zhoršení funkce kardiovaskulárního systému nehrozí. Výsledky jsou dokonce lepší v porovnání s největším konkurenčním lékem na trhu Lantus, který vyrábí francouzská společnost Sanofi.

Tresiba novým standardem

Investory neodradila ani skutečnost, že Novo Nordisk pro letošek potvrdil očekávání asi o 40 procent nižšího zisku než vloni. Testy totiž potvrdily, že s Tresibou se počet pacientů, u kterých se objeví hypoglykemie, snížil o třetinu. Hypoglykemie přitom patří k nejvážnějším komplikacím při užívání inzulínu.

„Tresiba se může stát novým standardem při léčbě cukrovky,“ řekl listu Financial Times Mads Krogsgaard Thomsen, šéf vědeckého oddělení v Novo Nordisku. Finanční ředitel téže společnosti Jesper Brandgaard vyjádřil přesvědčení, že příznivé výsledky dlouhodobého výzkumu pomohou firmě oprávněně zvýšit zisk.

Někteří analytici jsou vůči tomu skeptičtí. Novo Nordisk si prý nebude moci dovolit výrazně cenu Tresiby zvýšit. „Bude to velmi obtížné. Tržní podmínky tomu příliš nepřejí,“ vysvětlil pro Financial Times analytik David Cox. „Ano, je to jistě pozitivní zpráva, ale zdražení by byl krok vedle,“ dodal.

Novo Nordisk musel v poslední době čelit obrovskému tlaku na cenu svých léků, které prodává na americkém trhu. Na něm zaujímá 37% podíl a prodeje v USA tvoří až polovinu příjmů společnosti. Tresiba, která se na americkém trhu objevuje pod označením Devote, byla podrobena zkoumání americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA – Food and Drug Administration). FDA dal léku v loňském září zelenou.

Neprodejný Salix?

Zcela opačné „starosti“ má kanadský Valeant. Po nedávném obvinění dvou lidí, kteří jsou zapleteni do zkreslování dat o prodejích jeho léků, má farmaceutická společnost další problém. Zkrachovala totiž jednání o prodeji divize Salix japonské firmě Takeda. Objem transakce se odhadoval na 10 miliard dolarů (246 miliard korun).

Valeant si od prodeje sliboval vyřešení části svého obřího zadlužení, které narostlo za minulého managementu. Podle listu Financial Times jednání s Takedou skončila fiaskem proto, že ji zástupci Valeantu nedokázali přesvědčit o tom, že Salix za nákup skutečně stojí. Obě strany se navíc údajně neshodly ani na ceně, kterou by Takeda měla za Salix zaplatit. Nový šéf Valeantu Joseph Papa prý vede multilaterální jednání o prodeji dalších částí jeho společnosti. Přesto je prodej Salixu nejvyšší prioritou, neboť může Valeantu přinést největší objem potřebné hotovosti.

Objevují se však i spekulace, že by se Takeda mohla k jednacímu stolu vrátit, pokud by jí Valeant poskytl podrobnější informace o svých strategických plánech do budoucna. Největší japonský výrobce léků se už nějakou dobu poohlíží na trhu po příležitostech k akvizicím, za něž hodlá utratit až 15 miliard dolarů. Takeda se tak chce připravit na očekávaný pokles svých tržeb, jelikož v dohledné době vyprší patentová ochrana u několika jejích předních léků.

Šestimiliardový prodělek

Vedení Valeantu se chce nyní soustředit na posílení prodejů svých bestsellerů jako je Xifaxan nebo Relistor, jimiž se léčí syndrom dráždivého střeva a zácpa. Tržby z prodeje těchto léků totiž klesají, na čemž má rovněž svůj nemalý podíl skandál, kterému Valeant čelí. Absolutní bestseller kanadské farmafirmy, Xifaxan, se navíc potýká s konkurencí, kterou na trh dodává společnost Allergan.

Po oznámení krachu jednání s Takedou oslabily akcie Valeantu o 8,6 procenta. Investoři totiž na uskutečnění prodeje Salixu spoléhali. Nyní však výrazně roste riziko, že Valeant nebude schopen efektivně umořovat svůj dluh, který dosahuje více než 30 miliard dolarů.

Valeant divizi Salix koupil vloni v březnu za necelých 16 miliard dolarů. I kdyby se mu podařilo se jej zbavit za 10 miliard, výrazně na Salixu prodělá. Nejbližší budoucnost ukáže, nakolik je prodej za takovou částku reálný a zda o Salix opět Takeda projeví zájem.

-usi-

Vyšlo na Zdravotnickýdeník.cz