INZERCE

Elektrárna Akkuyu o výkonu 4800 MWe v jižní provincii Mersin je první tureckou jadernou elektrárnou. Foto: Rosatom

Turci vzhlíží k novým jaderným elektrárnám. Jednají s Ruskem, Čínou a Jižní Koreou o dalších dvou nových zdrojích energie

Turecko vzhlíží poslední dobou čím dál více k jaderné energetice. Turecký ministr energetiky Alparslan Bayraktar oznámil, že doufá, že první blok jaderné elektrárny Akkuyu bude spuštěn do konce roku, zatímco pokračují jednání s Ruskem, Čínou a Jižní Koreou o dalších dvou jaderných elektrárnách. Turecko taktéž připravuje výstavbu malých modulárních reaktorů s cílem zvýšit do roku 2050 kapacitu o 5 GWe. To by znamenalo přípravu staveb nejméně 16 jednotlivých reaktorů.

Bayraktar podle zprávy deníku Takvim uvedl, že je třeba překonat některé problémy související se sankcemi, ale stále je cílem vyrobit první elektřinu z jaderné elektrárny Akkuyu v roce 2024 a všechny čtyři bloky mají být dokončeny do roku 2028. Elektrárna by pokryla 10 procent potřeby elektřiny v zemi.

Alparslan Bayraktar ale uvedl, že vzhledem k tomu, že země potřebuje do roku 2050 20 GWe instalovaného jaderného výkonu, pokračuje také v jednání s Ruskem a Jižní Koreou o druhé plánované jaderné elektrárně v Turecku, v Sinopu.

Ruský Rosatom prý už vzkázal, že již má objektivní zkušenosti z projektu Akkuyu, takže je chce přenést i do Sinopu.

„Naše jednání s oběma stranami pokračují,“ řekl dále Alparslan Bayraktar.

Elektrárna Akkuyu o výkonu 4800 MWe v jižní provincii Mersin je první tureckou jadernou elektrárnou. Rosatom staví čtyři reaktory VVER-1200 podle takzvaného modelu BOO (build-own-operate). Výstavba prvního bloku byla zahájena v roce 2018. Vedle plánů na výstavbu druhé jaderné elektrárny v Sinopu existuje také plán na výstavbu třetí elektrárny v regionu Thrákie na severozápadě země.

Ohledně projektu Sinop v Thrákii Bayraktar prohlásil, že jednání s Čínou – která loni v září označil za důležitý bod – jsou nyní ve „velmi vážné“ fázi.

Generální ředitel Rosatomu Alexej Lichačov nevyloučil, že se Rusko bude ucházet o třetí elektrárnu stejně jako Sinop. „Může se stát, že se o ni bude ucházet více dodavatelů – konkurence se nebojíme,“ citovala ho minulý měsíc agentura Tass. Ta dále informovala, že ohledně Sinopu Rosatom a Turecko diskutují o technických návrzích a „ekonomických parametrech projektu“.

Turecko rovněž připravuje plány na výstavbu malých modulárních reaktorů s cílem zvýšit do roku 2050 kapacitu o 5 GWe, což by znamenalo celkem nejméně 16 jednotlivých reaktorů malých modulárních reaktorů.

(nik)