Turecko je připraveno se aktivně podílet na obnově syrského energetického sektoru. Ministr energetiky a přírodních zdrojů Alparslan Bayraktar na sjezdu vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) a v posledních dnech hovořil na několika fórech o potenciální účasti na obnově Sýrie. Bayraktar v návaznosti na to oznámil, že ministerská delegace je na cestě do syrského hlavního města Damašku, aby zkontrolovala syrskou energetickou infrastrukturu.

„Musíme velmi rychle přivést elektřinu do míst v Sýrii, kde není elektřina,“ prohlásil turecký ministr energetiky a přírodních zdrojů Alparslan Bayraktar.

Turecko už dodává elektřinu na sever Sýrie. Plánuje ale zvýšit instalovanou kapacitu elektřiny a výrobní kapacitu s pomocí soukromého sektoru.

„V Sýrii je před námi ještě hodně práce. Je velmi důležité postavit Sýrii opět na nohy. Z tohoto důvodu jako ministerstvo intenzivně pracujeme. V současné době je jeden z našich týmů na cestě do Damašku. Zjišťujeme infrastrukturní potřeby Sýrie v oblasti energetiky, elektřiny a dalších oborech a budeme se snažit, aby tyto základní služby opět využívala, a to pomocí krátkodobých, střednědobých i dlouhodobých plánů,“ uvedl Alparslan Bayraktar.

Mohlo by vás zajímat

„Budeme spolupracovat na výstavbě syrské energetické infrastruktury v dlouhodobém horizontu s její dynamikou spolu se zkušenostmi a přítomností našich státních institucí,“ řekl dále Bayraktar.

Podle Bayraktara klesl předválečný instalovaný výkon v Sýrii o 8 500 megawattů (MW) na 3 500 MW.

„Dlouhodobě dodáváme elektřinu o kapacitě zhruba 210 MW a v současné době pracujeme na navýšení jejich kapacity,“ doplnil.

Turecko by podle Bayraktara chtělo při obnově země využít syrské zdroje ropy a zemního plynu.

Energetická revoluce

Bayraktar na kongresu strany AK v provincii Nevşehir prohlásil, že Turecko za vlády strany AK uskutečnilo tichou revoluci v oblasti energetiky.

„V roce 2002 bylo Turecko zemí s instalovaným výkonem pouhých 31 tisíc megawattů, kde čas od času docházelo k přerušení dodávek elektřiny. Byla to země, která dovážela elektřinu ze zahraničí. Dnes se Turecko z 31 tisíc megawattů dostalo na 115 tisíc megawattů. Jinými slovy, vytvořili jsme téměř nové Turecko.“

„Uděláme z Turecka energeticky nezávislou zemi. To je náš cíl, náš konečný cíl,“ prohlásil dále a doplnil, že sedmdesátiletým snem Turecka je jaderná energie: „S vědomím a přesvědčením, že jaderná energie je pro Turecko nepostradatelná, nyní tento sedmdesátiletý sen realizujeme v Akkuyu v Mersinu. Tímto projektem se Turecko dostává do první světové ligy, kde na největší stavbě jaderné energetiky na světě pracuje více než 30 tisíc lidí.“

Bayraktar zdůraznil, že největším ziskem pod vedením prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana je sebevědomí, a řekl: „Jako turecký národ nyní víme, že dokážeme cokoli. Těžíme zemní plyn vrty ve vzdálenosti 170 kilometrů od Filyosu na pevninu, kde je hloubka moře 2 tisíce 100 metrů, a 3 kilometry po mořském dně. Začali jsme tento plyn přivádět do našich domovů a začít ho využívat.“

Připomněl objev zásob ropy v Şırnaku Gabar.

„V roce 2021 jsme v Gabaru objevili největší zásoby ropy v historii republiky. Dnes produkce v Gabaru překročila 70 tisíc barelů. Gabar každoročně přispívá do ekonomiky naší země částkou 2 miliardy dolarů. V těchto horách našly pracovní příležitosti 3 tisíce mladých lidí, z nichž většina pochází z tohoto regionu. Od Gabaru si slibujeme. Budeme se snažit, aby se těchto 70 tisíc barelů zvýšilo na 100 tisíc barelů a více,“ řekl dále turecký ministr.