INZERCE

Siemens se v posledních letech věnuje například řešením pro ukládání energie. Zdroj: fotobanka společnosti Siemens ČR

Tržby Siemensu v Česku loni klesly o skoro 20 procent, ale ne jen vinou koronaviru

Skoro o pětinu klesly v meziročním srovnání tržby společnosti Siemens ČR. Za období od října 2019 do září 2020 společnost utržila 21,05 miliardy korun, o rok dříve to bylo 26,17 miliardy korun. Naopak čistý zisk se udržel na úrovni okolo 600 milionů korun. Jak společnost uvedla v nedávno zveřejněné výroční zprávě, pokles tržeb souvisí s koronavirovou epidemií, ale také s vyčleněním části aktivit do samostatné firmy Siemens Energy.

Co se týká konkrétních čísel, čistý zisk v minulém finančním roce klesl o šest procent na 575 milionů korun. Na provozní úrovni byl propad ziskovosti vyšší – o 22 procent na 697 milionů korun. Mezi významné zakázky, které Siemens v Česku v minulém roce realizoval, patří řídicí systémy pro rozvodny společnosti ČEZ Distribuce či dodávka 60 dobíjecích stanic pro firemní skupinu E.ON. Zmínit lze také obnovu jednotky parciální oxidace v litvínovské rafinerii.

Přímo pod podnik Siemens ČR patří – vedle obchodních aktivit na českém trhu – závody na výrobu elektromotorů v Mohelnici a Frenštátu pod Radhoštěm a fabrika na nízkonapěťovou spínací techniku v Trutnově. Další výrobní podnik v Drásově u Brna vlastní dceřiná firma Siemens Electric Machines. Český Siemens je výrazně exportně orientovaný, v roce 2019/20 vyvezl výrobky za víc než 12 miliard korun a služby za 2,8 miliardy korun.

Počet zaměstnanců českého Siemensu meziročně klesl o tisícovku na 7147 osob. Pokles souvisí s vyčleněním aktivit v oboru energetického strojírenství do samostatné firmy Siemens Energy. Do ní přešel závod na výrobu parních turbin v Brně, dříve známý pod názvem Siemens Industrial Turbomachinery. Vyčleněný podnik má dnes jinou vlastnickou strukturu, jeho přímým majitelem je v Nizozemsku registrovaný Siemens Gas and Power Holding. Siemens Energy zatím výsledky za rok 2019/20 nezveřejnil.

Jednatelé českého Siemensu Eduard Palíšek a Jens Franke též v úvodu výroční zprávy zmínili, že v obchodním roce 2020/21 lze očekávat jen velmi mírný nárůst tržeb. Příznivěji vypadá střednědobý výhled – díky rostoucímu zájmu o automatizaci a digitalizaci výrobních procesů, elektromobilitu, akumulaci energie a inteligentní budovy.

David Tramba