Ministerstvo životního prostředí schválilo výstavbu až osmi větrných elektráren u obcí Třebom a Sudice na Opavsku. Investorem je česká investiční skupina RenoEnergie, která chystá celou řadu projektů v oblasti větrné energetiky na severní a střední Moravě. Posuzování dopadů na životní prostředí (EIA) se značně protáhlo, trvalo skoro čtyři a půl roku.

Jak vyplývá z oznámení v Informačním portálu EIA, řízení se zkomplikovalo vzhledem k umístění záměru poblíž česko-polské hranice. K záměru se tudíž vyjadřovaly i nedaleké obce a úřady z Polska. Ministerstvo po zohlednění připomínek neschválilo variantu 1, která počítala se stavbou devíti větrných elektráren (VTE). Další varianty v rozsahu pěti nebo osmi větrníků jsou naopak z hlediska dopadu na životní prostředí přijatelné.

Kritika pocházela hlavně z Polska

Obce Sudice a Třebom již dříve vyjádřily souhlas s posuzovaným záměrem, a to v rozsahu osmi větrníků. Tři mají stát v katastru obce Sudice a pět v katastru Třebomi. Projekt odsouhlasilo také 61 procent účastníků obecního referenda v Sudici. Kritikem stavby větrných elektráren naopak byla v rámci řízení EIA polská obec Pietrowice Wielkie. Během zjišťovacího řízení se proti záměru investora postavila také Česká inspekce životního prostředí, Muzeum Hlučínska či Myslivecký spolek Sudice.

Ministerstvo životního prostředí stanovilo řadu podmínek pro své souhlasné stanovisko. Týkají se ochrany ptáků a netopýrů, načasování stavebních prací, hlukové zátěže či omezení takzvaného flicker efektu. Maximální celková výška VTE bude činit 211 metrů, maximální průměr rotoru 150 metrů, maximální posuzovaný výkon VTE 4,5 MW a maximální akustický výkon 105 dB,“ uvedlo dále ministerstvo ve svém rozhodnutí.

Nové větrné elektrárny mohou zvýšit výrobu elektřiny z větrné energie, která má zatím v Česku podíl jen okolo jednoho procenta z celkové produkce. Podle informací uvedených v dokumentaci k projektu vyrobí každá větrná elektrárna u Třebomi a Sudic ročně 12 tisíc MWh (při nominálním výkonu 4,2 megawattu), případně 13,5 tisíce MWh elektrické energie (při nominálním výkonu 4,5 MW).

Mohlo by vás zajímat

Profil skupiny RenoEnergie

RenoEnergie působí na energetickém trhu od roku 2004. V první fázi se zaměřil na malé vodní elektrárny, tři největší postavil na Labi u Čelákovic, Roudnice nad Labem a Lovosic. V posledních letech se RenoEnergie zaměřuje na stavbu větrných elektráren na Moravě. Podle informací na firemním webu jich chce postavit okolo 25, zatím však stihla vybudovat pouze dvě z nich. Jedná se o větrníky, které firma postavila v loňském roce u Dívčího Hradu v Osoblažském výběžku.

Dříve býval hlavním akcionářem RenoEnergie Miroslav Dvořák. Ten byl veřejnosti známý hlavně jako bývalý generální ředitel či předseda představenstva Letiště Praha a Českých aerolinií; tyto funkce vykonával v letech 2007 až 2014. V únoru loňského roku se Dvořák z RenoEnergie stáhl, dnes firmu vlastní skupina osob okolo Jakuba Heluse a Zdeňka Valeše. Dvořák dále vlastní vodní elektrárny a aktivity v oblasti zemědělství, zastřešené značkou RenoFarmy.