Nově zvolený prezident Trump si vybral dva energetické jestřáby, aby dohlíželi na expanzi americké energetiky ve svém druhém funkčním období. Na post ministra energetiky si Trump vybral Chrise Wrighta, generálního ředitele společnosti Liberty Energy, guvernér Severní Dakoty Doug Burgum se pak má stát ministrem vnitra a bude také předsedat nově vytvořené průřezové Národní energetické radě.
Americký prezident Donald Trump oznámil, že guvernér Severní Dakoty Doug Burgum bude nejen jeho kandidátem na ministra vnitra, ale povede novou Národní energetickou radu, která „se bude skládat ze všech ministerstev a agentur zapojených do povolování, výroby, výroby, distribuce, regulace, dopravy, všech forem americké energie.“
Den na to pak Trump jmenoval zakladatele a generálního ředitele Liberty Energy Chrise Wrighta do čela ministerstva energetiky a poznamenal, že Wright bude v Národní energetické radě také působit.
„Pracoval v jaderné, solární, geotermální a ropné a plynové energetice,“ uvádí se v Trumpově prohlášení.
Trump v prohlášení o svém jmenovaném kandidátovi uvedl: „Chris byl jedním z průkopníků, kteří pomohli spustit americkou břidlicovou revoluci, která podpořila americkou energetickou nezávislost a transformovala globální energetické trhy a geopolitiku.
Chris Wright, který sám sebe popisuje jako technologického nerda, který se stal podnikatelem, je zakladatelem společnosti Liberty Energy se sídlem v Coloradu, která nabízí „jednu z nejinovativnějších sad kompletačních služeb a technologií pro společnosti zabývající se průzkumem a těžbou ropy a zemního plynu na pevnině“ v Severní Americe. Společnost Liberty byla založena v roce 2011. Zasedá také v představenstvu společnosti Oklo Inc. zabývající se malými modulárními jadernými reaktory nové generace.
„Jako ministr energetiky bude Chris klíčovým lídrem, který bude řídit inovace, snižovat byrokracii a zahajovat nový zlatý věk americké prosperity a globálního míru.“
Wright, který je v médiích popisován jako „skeptik změny klimatu“, o sobě na síti LinkedIn píše: „Jsem plně zapojen do energetiky od svých začátků v jaderné, solární a geotermální energii až po mé současné úsilí v oblasti ropy a plynu a geotermální energie nové generace. Je mi jedno, odkud energie pochází, pokud je bezpečná, spolehlivá, cenově dostupná a zlepšuje lidské životy.“
V reakci na výběr prezident Americké koalice pro ochranu přírody (ACC) Christopher Barnard řekl, že kombinace Burguma a Wrighta „je doslova týmem snů“.
Donald Trump učinil z energetické nezávislosti a posílení produkce ropy a plynu základní kámen své kampaně. Během kampaně slíbil, že rozšíří frakování a zruší omezení vývozu zkapalněného zemního plynu, což je v ostrém kontrastu s Bidenovou administrativou.
Nově zvolený prezident také slíbil, že využije své druhé funkční období v Bílém domě k opětovnému odstoupení od Pařížské klimatické dohody, zrušení přísných emisních norem pro vozidla a elektrárny a posílení produkce ropy a plynu v USA, včetně frakování.
Zdá se, že tyto body na jeho energetické platformě jsou v dobrém souladu s prioritami Amerického ropného institutu, který minulý týden v otevřeném dopise nastupujícímu prezidentovi a Kongresu vydal politický plán, v němž uvádí hlavní priority, které je třeba řešit v roce 2025 a dále, zaměřené na zajištění amerického energetického vedení.
Zatímco Trumpovi čerstvě vyražení kandidáti na energetiku ještě nezveřejnili své seznamy úkolů, prezident a generální ředitel API Mike Sommers řekl FOX Business, že existují konkrétní kroky, které může administrativa v Trumpově druhém funkčním období podniknout.
„Jako guvernér vysoce postaveného producentského státu Doug Burgum prokázal hluboké pochopení důležitosti využití americké energetické výhody,“ řekl Sommers.
„Těšíme se na spolupráci s ním, jakmile bude potvrzeno, že zavedeme proamerický přístup k federálnímu leasingu energií, počínaje rozvojem nového pětiletého programu pronájmu na moři a odstraněním překážek pro pronájem na pevnině, abychom plně využili naše národní přírodní zdroje,“ doplnil.
Sommers dále řekl, že API se také těší na spolupráci s Wrightem, jakmile bude potvrzen, „aby posílil americkou geopolitickou sílu tím, že zruší omezení ohledně vývozních povolení LNG a zajistí otevřený přístup k americké energii pro naše spojence po celém světě.“
Bodový politický plán API nastiňuje priority tohoto odvětví pro administrativu a republikány ovládanou Sněmovnu reprezentantů a Senát, včetně:
Ochrana volby spotřebitelů: zrušit pravidla Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA), zrušit standardy CAFE (National Highway Traffic Safety Administration) pro průměrnou spotřebu paliva (National Highway Traffic Safety Administration), odepřít/zrušit výjimku EPA pro kalifornské pravidlo Advanced Clean Cars II (ACCII)
Jak chce Donald Trump posílit geopolitickou sílu Ameriky?
Zrušení pozastavení povolování vývozu LNG ministerstva energetiky (DOE). Rychlým zpracováním všech čekajících žádosti o export, které nyní váznou u DOE, zajištěním otevřeného přístupu americké energie na globální trhy, využíváním všech amerických přírodních zdrojů.
Trump chce dále vydat nový pětiletý program pronájmu pobřežních vod od Bureau of Ocean Energy Management (BOEM), zrušit restriktivní pravidla pro pronájem pozemků na pevnině, počínaje pravidlem Úřadu pro správu půdy (BLM) o ochraně a zdraví krajiny. Dále chce ukončit poplatky EPA za metan a reformovat systém povolování.
Americký prezident chce dále reformovat národní zákon o ochraně životního prostředí (NEPA), zákon o čisté vodě, pokročit v reformě soudnictví, zrušit pravidla NEPA z Bidenovy éry a prosazovat „rozumnou daňovou politiku“.
Dále chce zachovat 21procentní sazbu daně z příjmu právnických osob pro zajištění globální konkurenceschopnosti, zachovat a rozšířit daňová ustanovení pro investice do domácí infrastruktury a zachovat klíčová mezinárodní daňová ustanovení.
Analytik energetického trhu a přispěvatel FOX Business Phil Flynn k tomu řekl, že nejdůležitější je, aby Trumpova administrativa „vrátila zdravý rozum“ do americké energetické politiky, který podle jeho názoru za Bidenovy administrativy chyběl, a doplnil, že jasnost a vize je to, po čem americký ropný a plynárenský průmysl touží.
Souhlasí také s několika body seznamu proprietárních zdrojů API a dodává: „Musíme vyslat zprávu, že Trumpova administrativa nebude upřednostňovat jeden zdroj energie před druhým, ale bude podporovat všechny formy energie vyráběné čistým a efektivním způsobem.“
Trumpova nominace Wrighta na post ministra energetiky bude vyžadovat souhlas Senátu, stejně jako jmenování Burguma ministrem vnitra.
(nik)