V pátek večer ukázala Čína rychlou sérií politických oznámení (včetně plošných cel), že Trumpovi v obchodní válce nehodlá ustoupit. Čínská vláda uvedla, že vyrovná celní sazbu amerického vůdce Trumpa. Zakázala také skupině amerických společností podnikat v Číně.
Čínské ministerstvo financí uvedlo, že se Trumpovu plánu na 34procentní cla na zboží z Číny vyrovná vlastním 34procentním clem na dovoz ze Spojených států. Nezávisle na tom uvedlo ministerstvo obchodu, že přidává jedenáct amerických společností na seznam „nespolehlivých subjektů“, čímž jim v podstatě zakazuje obchodovat v Číně nebo s čínskými firmami. Ministerstvo zavedlo licenční systém, aby omezilo vývoz sedmi prvků vzácných zemin, které se těží a zpracovávají téměř výhradně v Číně a používají se ve všech odvětvích, od elektromobilů až po chytré bomby, píše deník The New York Times.
Ministerstvo obchodu rovněž oznámilo, že zahajuje dvě obchodní šetření amerického vývozu lékařských zobrazovacích zařízení. Ta tvoří jednu z mála výrobních kategorií, v nichž jsou Spojené státy stále mezinárodně konkurenceschopné.
Čínská Generální celní správa uvedla, že zastaví dovoz konkurenceschopných amerických kuřat od pěti největších amerických vývozců zemědělských komodit, plus stopne dovoz čiroku. Čínský Státní úřad pro regulaci trhu zase oznámil, že podezírá tamní divizi amerického chemického gigantu DuPont z porušování antimonopolního zákona. Společnost DuPont se k ohlášenému vyšetřování bezprostředně nevyjádřila.
Mohlo by vás zajímat
Nová čínská cla ve výši 34 procent, která doplňují dříve zavedená cla, zasáhnou méně zboží než cla Trumpova režimu jen proto, že Čína do Spojených států mnohem více prodává, než nakupuje. Čína loni nakoupila americké polovodiče, fosilní paliva, zemědělské zboží a další výrobky v hodnotě 147,8 miliardy dolarů. Do Spojených států prodala chytré telefony, nábytek, hračky a mnoho dalších výrobků v hodnotě 426,9 miliardy dolarů.
Zatímco však cla prezidenta Trumpa udělala pro některé velké kategorie dovozu výjimku (namátkou polovodiče a léčiva), čínská cla žádné výjimky nemají. Opatření Pekingu vyvolala prudký pokles na trzích s futures na americké akcie.
Číňané mají v konfliktu dobré vyhlídky
Čínské ministerstvo financí vydalo prohlášení, v němž ostře kritizovalo Trumpova cla, která začnou platit v sobotu a plně se projeví příští středu. „Tento postup USA není v souladu s mezinárodními obchodními pravidly, vážně podkopává legitimní práva a zájmy Číny a je typickým jednostranným šikanózním postupem,“ uvedlo ministerstvo.
Čínská cla mají vstoupit v platnost příští čtvrtek – 12 hodin poté, co vstoupí v platnost americká cla. Jude Blanchette, ředitel výzkumného centra RAND China Research Center, uvedl, že rázná reakce Číny byla „nevyhnutelná“ poté, co Trump svá rozsáhlá cla zavedl.
„Peking již nemůže nadále udržovat při životě fikci, že diplomatická spolupráce s Trumpovou administrativou zabrání obchodní válce v plném rozsahu,“ řekl Blanchette. „Navzdory varování Bílého domu před odvetnými opatřeními je celková výše cel uvalených na Čínu nyní tak značná, že Peking nemá příliš důvodů ke zdrženlivosti.“
Eskalace konfliktu také dále snižuje naději na brzký summit mezi Trumpem a nejvyšším čínským představitelem Si Ťin-pchingem. Asistenti čínského prezidenta se zdráhají naplánovat jakoukoli schůzku, pokud se nepodaří předem vypracovat podrobný program a vyřešit nevyřešené otázky.
Páteční protiopatření dávají vyniknout souboru odvetných nástrojů, které má Čína k dispozici. Te je jedním z důvodů, pro které Peking cítí, že je dnes na obchodní válku se Spojenými státy lépe připraven než za první Trumpovy vlády, uvedl Wang Dong, výkonný ředitel Institutu pro globální spolupráci a porozumění na Pekingské univerzitě.
„Pokud je nadějí Trumpovy administrativy nátlak na Čínu, aby ustoupila, pak to bude neúspěšné,“ řekl. Wang také uvedl, že Peking sází na to, že se Trump doma dostane pod rostoucí tlak, aby zmírnil některá svá cla kvůli škodám, které by to mohlo způsobit americké ekonomice.
„Čína je v tak dobré pozici, že toto kolo obchodních třenic může vyhrát,“ řekl pan Wang. Americký vůdce tvrdí, že vysoká cla jsou nezbytná k zastavení dlouhodobého poklesu amerického podílu na světové výrobě tím, že chrání americký trh před záplavou dovozů. Bílý dům rovněž uvedl, že cla jsou nutná k zachování zbývající průmyslové kapacity Spojených států pro výrobu munice v případě vojenských konfliktů.