V bezprecedentním kroku, který ohromil diplomaty, ministr zahraničí USA Marco Rubio oznámil okamžité zastavení téměř všech výdajů na zahraniční pomoc na 90 dní, přičemž ušetřil pouze Izrael a Egypt. Směrnice vyžaduje, aby všichni američtí diplomatičtí a konzulární zaměstnanci vydávali „příkazy k zastavení práce“ na stávajících programech zahraniční pomoci. Tato akce se zaměřuje na dříve schválené granty, včetně vojenské pomoci, a způsobuje rozsáhlý zmatek na ministerstvu zahraničí.
USA jsou zdaleka nejvýznamnějším poskytovatelem zahraniční pomoci. Jen za rok 2022 činila podle listu Financial Times 70 miliard dolarů (1,67 bilionu korun). Krok ministerstva zahraničí je podle agentury AP patrně naplněním slibu staronového prezidenta Donalda Trumpa, že zastaví veškeré zahraniční výdaje, které budou v rozporu s americkými zájmy.
Zastavení se dotkne množství podpůrných programů po celém světě, od zdravotnických přes vzdělávací až po získávání pracovních dovedností. Podle Financial Times mají nyní americké úřady 85 dní na přezkoumání programů a rozhodnutí, které programy budou moci pokračovat a které budou nadobro zastaveny.
Zatímco Trumpova směrnice ponechala nejasnosti ohledně svého rozsahu, Rubiovo memorandum výslovně zastavuje vyplácení, včetně fondů pro klíčové spojence, jako je Ukrajina, Jordánsko a Tchaj-wan, uvádí Politico. Dokument však specifikuje, že vojenské financování Izraele a Egypta, spolu s nouzovou potravinovou pomocí a dalšími „legitimními výdaji vzniklými před datem těchto pokynů“, bude pokračovat.
Mohlo by vás zajímat
Vysoký představitel USAID vyjádřil hluboké znepokojení nad dopadem pátečního příkazu. Tento činitel poslal prohlášení NPR pod podmínkou anonymity, protože nejsou oprávněni mluvit jménem agentury.
„Příkaz k zastavení práce je zcela bezohledný,“ uvádí se v prohlášení. „Dopad tohoto příkazu k zastavení má negativně narušit nejen americké programy zahraniční pomoci a zamýšlené příjemce těchto programů, ale každodenní životy lidí, kteří tuto kritickou pomoc poskytují: lidí s rodinami, o které se musí postarat, kteří si musí koupit jídlo, zaplatit nájem a služby. Ano, reforma americké zahraniční pomoci je zoufale potřebná, ale tato drakonická opatření nejsou užitečná.“
Vůdce humanitární organizace, která spolupracuje s USAID, řekl: „Hodili granát přímo doprostřed zahraniční pomoci. Životy lidí po celém světě jsou ohroženy.“ Tento jedinec požádal o anonymitu, protože se obával odplaty vůči své organizaci za to, že promluvila.
„Pravděpodobně budeme muset stáhnout náš personál poskytující kritické služby v terénu a propustit americký personál,“ řekl dále manažer. „Nemůžeme si dovolit nadále financovat naše programy, protože nevíme, zda nám budou proplaceny podle našich smluv s americkými agenturami.“
Humanitární experti varují, že tento krok by mohl mít destabilizující účinek v zemích, kde je humanitární pomoc kritická.
„Má to seismické, seismické dopady na celý globální systém pomoci,“ řekla Abby Maxmanová, prezidentka Oxfam America, charitativní organizace, která nepřijímá finanční prostředky od americké vlády. „A opravdu, upřímně řečeno, je to kruté rozhodnutí, které má důsledky na život a na smrt pro miliony lidí po celém světě.“
„To, co opravdu potřebujeme a chceme, je zvrátit rozhodnutí o příkazu k zastavení. Potřebujeme financování a programování, abychom mohli pokračovat, pro naše partnery, pro naši síť, pro naši komunitu, a přinejmenším potřebujeme jasnou komunikaci, aby lidé mohli plánovat v této hrozné nové realitě,“ řekl Maxmanová.