Americký prezident Donald Trump prohlásil, že jeho administrativa pracuje na zajištění záruk pro dohodu o míru, která ovšem zahrnuje těžbu ukrajinských prvků vzácných zemin. Trump to řekl při podepisování exekutivních příkazů, když odpovídal na otázky novinářů v Oválné pracovně.

Hovořil také o vztahu země s Evropou, o NATO a válce na Ukrajině. Problém je podle něj v tom, že Evropa přispívá na podporu Ukrajiny výrazně méně než Spojené státy. Zdůraznil, že by rád viděl vyváženější sdílení zátěže.

„Jedním z problémů, které máme s rusko-ukrajinskou situací, je, že chceme vidět nějaké vyrovnání. Protože my jsme v téměř 300 miliardách dolarů a oni (evropští spojenci) jsou v o 200 miliardách dolarů méně,“ prohlásil Trump.

Prezident také uvedl, že jeho administrativa pracuje na zajištění záruk pro toto „vyrovnání“, které zahrnuje těžbu ukrajinských prvků vzácných zemin.

Mohlo by vás zajímat

„Právě teď pracujeme na nějakých obchodech, takže máme nějaké záruky. Říkáme Ukrajině, že má velmi cenné vzácné zeminy, se kterými počítáme jako se součástí dohody. Takže se snažíme uzavřít dohodu s Ukrajinou, která počítá s reciprocitou stran za bezpečnostní záruky,“ doplnil Trump.

Podle agentury AP prezident Trump také naznačil, že už obdržel od ukrajinské vlády náznaky, že by byla otevřena uzavření dohody, která by USA poskytla přístup k těmto kritickým surovinám, nezbytným pro moderní high-tech průmysl.

Ukrajinské nerostné zdroje jsou však klíčové i pro Evropu. Na Ukrajině je možné těžit lithium, nikl, kobalt, mangan nebo titan.

Odborníci a úředníci tvrdí, že tyto kritické materiály, které jsou klíčové pro technologii zelené energie a celosvětové úsilí o transformaci, leží v hojném množství pod zemí, a přestože je globální poptávka vyšší než kdy jindy, konflikt na Ukrajině zastavil těžební úsilí.

„Země má řadu velkých sedimentárních pánví, což znamená, že je zde potenciál lithia a jsou zde známá ložiska lithia,“ řekl generální ředitel těžební technologické společnosti Beholder Andrij Sevrjukov. „Potenciál je však mnohem větší – Ukrajina je potenciálně největším držitelem lithiových ložisek v Evropě,“ doplnil.

Vzácné a cenné kovy hrají klíčovou roli v technologiích zelené energie, přičemž celosvětová poptávka je vyšší než kdy jindy.