Minulý týden odcházející vysoký americký představitel řekl novinářům, že v Trumpově týmu jsou lidé, kteří podporují pokračující vojenskou podporu Ukrajině – pokud existuje způsob, jak zachránit americké daňové poplatníky před tím, aby nesli hlavní tíhu. Ve svém prvním veřejném komentáři k Ukrajině od nástupu do úřadu prezident Donald Trump řekl, že stále vyhodnocuje, zda budou Spojené státy pokračovat ve vojenské podpoře Kyjeva, ale v každém případě bude Evropa muset zvýšit své vlastní příspěvky. „Mohly by však vyšší evropské výdaje na obranu znamenat investice do amerických zbraní?“ táže se portál Breaking Defense. 

Na otázku, zda USA uzavřou přísun zbraní na Ukrajinu, Trump řekl: „Podíváme se na to. Mluvíme s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Velmi brzy budeme mluvit s prezidentem Vladimirem Putinem. A uvidíme, jak se to všechno stane. Podíváme se na to velmi brzy. Jedna věc, kterou cítím, je, že Evropská unie by měla platit mnohem více, než platí.“

„Evropská unie by se nám měla vyrovnat,“ dodal. „Jsme tam za 200 miliard dolarů více než Evropská unie. Chci říct, co jsme zač, hloupí? Myslím, že odpověď je ano. Protože si to musí myslet.“

Mezitím Trumpova administrativa nařídila zastavení veškeré zahraniční pomoci. Výjimku mají Egypt a Izrael.

Mohlo by vás zajímat

Údaje německého think-tanku Kiel Institute ale naznačují, že od začátku konfliktu do října 2024 USA zaostávaly za Evropou ve výdajích na Ukrajinu, a to o 37,5 miliardy dolarů. I tak jsou americké výdaje nesmírně významné a nejistota nechává Kyjev se zatajeným dechem čekat na to, co Bílý dům udělá.

Ale ještě minulý týden odcházející vysoký americký představitel řekl novinářům, že v Trumpově týmu jsou lidé, kteří podporují pokračující vojenskou podporu Ukrajině – pokud existuje způsob, jak zachránit americké daňové poplatníky před tím, aby nesli hlavní tíhu.

Nyní již bývalý úředník nabídl návrh, který se na první pohled zdá být pro Trumpa velmi podobný: Vyzvěte Evropu, aby zaplatila za americkou podporu.

Myšlenka spočívá v tom, že Trump může pokračovat ve schvalování stahování amerického vojenského vybavení, jako je munice, vozidla a malé drony, což umožní rychlý přesun materiálu do Kyjeva a udrží tlak na Rusko, řekl úředník. Ale místo toho, aby Trump používal americké fondy k doplňování akcií ministerstva obrany, může přimět evropské spojence, aby zaplatili účet – řešení, které prospěje americkým obrannýmtraktorům, aniž by vyvolalo hněv voličů, kteří jsou skeptičtí k další finanční podpoře Ukrajiny.

„Můžete jít ven a říct, že pokračujeme v podpoře Ukrajiny a Evropané za to platí,“ řekl úředník. „Evropané mají peníze. Došly jim zásoby a nemají ani zdaleka výrobní kapacitu. Bude to muset být americký obranný průmysl, který bude pokračovat v boji, pokud v něm Ukrajina zůstane.“

Zda je taková myšlenka proveditelná, není jasné, zamýšlí se Breaking Defense.

Analytici, se kterými portál Breaking Defense hovořil, se obecně shodli na tom, že americký tlak by mohl donutit evropské země financovat další balíčky vojenské pomoci pro Ukrajinu, ale ne všichni se domnívají, že by americké obranné firmy byly hlavním příjemcem těchto dohod kvůli zranitelnosti globální průmyslové základny a politickým tlakům na Evropu, aby financovala domácí dodavatele.

„Za normálních okolností to nemusí být realistické, ale pokud je alternativou odříznutí americké podpory, pak se to stává mnohem pravděpodobnějším,“ řekl Jacob Parakilas, vedoucí výzkumu obranné strategie, politiky a schopností v RAND Europe.

„Z geografického a historického hlediska je u evropských národů – zejména u těch na východním křídle Evropy – pravděpodobnější, že budou ruskou invazi na Ukrajinu vnímat existenčněji než USA. Takže zatímco myšlenka posílání peněz mnohem bohatšímu spojenci za účelem nákupu zbraní pro třetí stranu by za normálních okolností nemusela projít testem smíchu, pokud je alternativou postoupení vítězství Rusku, mohla by se stát politicky proveditelnou (samozřejmě v závislosti na přesných podmínkách a různých dalších detailech).“

Guntram Wolff, vedoucí pracovník Bruegelu, belgického ekonomického think-tanku, řekl, že Evropané by museli „zvýšit svou podporu Ukrajině, pokud by tam nebyly Spojené státy“, ale také zdůraznil, že velikost americké obranné průmyslové základny představuje zásadní problém pro myšlenku financování, kterou předložil vysoký představitel.

„Lidé v Evropě začínají chápat, že americká obranná průmyslová základna by byla příliš malá na to, aby se na ni spoléhalo v případě konfliktu mezi vrstevníky,“ vysvětlil. „Myslím, že se objevuje silný pocit, alespoň doufám, že Evropa musí dále rozvíjet svou domácí“ průmyslovou základnu.

Wolff také řekl, že když se vezme v úvahu výroba vybraných zbraňových systémů, evropská produkce předstihuje USA.

„Pokud si vezmete například dělostřelecké granáty, Evropa jich vyrábí více,“ řekl. „Chápu to tak, že i v oblasti tanků Evropa vyrábí více než Spojené státy, které mají stále relativně malé kapacity. Není důvod se domnívat, že Evropané nemohou dále zvýšit svou domácí výrobu v jiných zbraňových systémech, a to samozřejmě zahrnuje rakety protivzdušné obrany,“ o jejichž naléhavé dodávky Ukrajina nadále prosí partnery vojenské pomoci.

Tim Lawrenson, evropský obranný expert, uvedl, že bez vhledu do myšlení „premiérů a prezidentů“ napříč Evropou je obtížné nabídnout pohled na to, jak realistický by mohl být plán evropské finanční pomoci USA pro Ukrajinu, ale určitě by to hrálo do karet narativu a hrálo by na strunu „některých částí Evropy, „, že Trump bude ohledně transatlantických vztahů vycházet z „transakčního přístupu“.

Bílý dům okamžitě neodpověděl na žádost o komentář.

Budoucnost Ukrajiny za Trumpa

Trump byl kritický k americké pomoci Ukrajině a opakovaně řekl, že zastaví válku zprostředkováním mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou, což v Kyjevě vyvolalo obavy, že by mohl být nucen přijmout nevýhodné podmínky.

Od začátku nového roku se však objevují náznaky, že administrativa nehodlá hned spěchat s urovnáním. Dva Trumpovi poradci řekli minulý týden agentuře Reuters, že administrativa se nyní domnívá, že vyjednávání dohody může trvat měsíce nebo i déle. V příspěvku na Truth Social Trump pohrozil, že uvalí cla a sankce na Rusko, pokud Putin nepřijde k jednacímu stolu.

Pete Hegseth, Trumpův kandidát na ministra obrany vrhl jen málo světla na to, jaký bude přístup Pentagonu k Ukrajině pod jeho vedením.

V písemných odpovědích před svým nominačním slyšením v úterý minulý týden Hegseth uvedl, že „zajistí, aby ministerstvo obrany hrálo klíčovou roli v celovládním úsilí o podporu prezidentova zvláštního vyslance pro Ukrajinu a Rusko“, ale přímo neodpověděl na otázky, zda by Pentagon měl pokračovat v poskytování bezpečnostní pomoci Kyjevu. Během slyšení Hegseth řekl, že poskytne své „nejlepší vedení“ v Trumpových záležitostech, jako je Ukrajina, ale neupřesnil to.

O tom, zda Kongres přistoupí k dalším ukrajinským fondům, pravděpodobně rozhodne Trumpův přístup, řekl v nedávném rozhovoru pro Breaking Defense republikán Mario Diaz-Balart, floridský republikán v podvýboru pro obranu Sněmovny reprezentantů.

„Bude to záležet na prezidentu Trumpovi, co chce udělat. Očividně se chce pokusit tuto válku ukončit, což bychom samozřejmě všichni chtěli, aby se stalo,“ řekl. „Jsem přesvědčen, že prezident Trump nedovolí – nedovolí – aby se Ukrajina stala dalším Afghánistánem,“ uvedl Mario Diaz-Balart pro Breaking Defense.