Republikán Donald Trump dnes před členy obou komor Kongresu a stovkami hostů složil v rotundě Kapitolu slavnostní přísahu a stal se 47. prezidentem Spojených států. Vítěz listopadových voleb završil nebývalý comeback, když se do Bílého domu vrací po čtyřleté přestávce, po které střídá demokrata Joea Bidena. V inauguračním projevu podobně jako před osmi lety Trump vykresloval USA jako zemi v úpadku a zároveň slíbil, že pod jeho vedením Američany čeká „vzrušující nová éra národních úspěchů“. Hned v prvních hodinách v úřadě chce začít prosazovat své plány pomocí exekutivních příkazů – v projevu mimo jiné oznámil sadu opatření zaměřených na potlačení nelegální imigrace z Mexika, podpoření těžby ropy či zavedení dovozních cel. Evropští politici v prvních gratulacích dali najevo, že věří v posílení vztahů s USA.
Původně se měla dnešní inaugurace tradičně konat před Kapitolem, dovnitř se ale poprvé po 40 letech přesunula kvůli mrazu; denní teplota v americkém hlavním městě se dnes pohybuje kolem minus pěti stupňů Celsia.
„Právě začíná zlatý věk Ameriky,“ prohlásil 78letý lídr Republikánské strany na úvod proslovu v budově Kongresu. Oznámil, že chce otočit americkou politiku opačným směrem proti kurzu nastavenému Bidenem. Spojené státy podle Trumpa budou vzkvétat a budou respektovány na mezinárodní scéně a začne v nich vládnout „zdravý rozum“.
Staronový prezident ohlásil, že podobně jako v roce 2019 v souvislosti s nelegální imigrací vyhlásí krizový stav a že se chystá vyslat na jižní hranici USA vojáky. Plánuje také vyhlášení stavu „energetické nouze“ ve snaze podpořit těžbu fosilních paliv, což podle něj povede k poklesu cen.
Mohlo by vás zajímat
Ve srovnání s prvním inauguračním projevem se Trump více věnoval zahraniční a obchodní politice, kde se od něj rovněž čekají zásadní změny. Mluvil o tom, že bude „mírotvůrcem“, a zároveň avizoval zavádění nových cel či snahu převzít kontrolu nad Panamským průplavem.
Lístky na inauguraci před Kapitolem mělo zhruba 250.000 lidí a mnoho dalších mělo v plánu ceremoniál sledovat na velkých obrazovkách na prostranství National Mall. Kvůli změně plánu mohli diváci s lístky sledovat ceremoniál v zastřešené aréně Capital One, která však pojme zhruba jen 20.000 lidí. Mnozí Trumpovi fanoušci, kteří přijeli do hlavního města, tak byli odkázáni na televize v restauracích a barech. V rotundě Kapitolu skládání slibu přihlíželo pouze několik set hostů, a to zejména bývalí prezidenti, zákonodárci a státníci. Před Trumpem složil slib jeho viceprezident J.D. Vance.
Již během Trumpova proslovu zazněly první reakce ze zahraničí. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že Evropská unie a USA spolu mohou dosáhnout větší prosperity a posílit společnou bezpečnost. Podle šéfa NATO Marka Rutteho mohou rovněž společně dosáhnout míru prostřednictvím síly, prostřednictvím Severoatlantické aliance.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zejenskyj v gratulaci Trumpovi uvedl, že dnešek je dnem změny a naděje na řešení problémů a že ohlášená Trumpova politika je příležitostí k zajištění dlouhodobého a spravedlivého míru. Německý kancléř Olaf Scholz prohlásil, že dobrý vztah s USA byl vždy cílem německé politiky. Český premiér Petr Fiala uvedl, že USA jsou pro Česko klíčovým bezpečnostním a obchodním partnerem, a vyjádřil přesvědčení, že obě strany tyto vztahy budou rozvíjet i za Trumpovy vlády.
Trump a jeho žena Melanie se po projevu rozloučili s Bidenem a jeho chotí Jill, kteří je před inaugurací symbolicky přijali v Bílém domě, kde se podával čaj. Odcházející prezidentský pár poté helikoptérou Marine One zamířil na marylandskou vojenskou základnu Andrews k rozlučkovému ceremoniálu.
Trump po projevu podepíše v Kapitolu klíčové nominace, memoranda a příkazy a poobědvá se zákonodárci a některými hosty. Poté by se měl přesunout do zmíněné arény, kde na něj čekají tisíce příznivců. Následně nový prezident zamíří do Oválné pracovny v Bílém domě. Večer místního času se zúčastní postupně tří plesů, které se ve Washingtonu tradičně při prezidentských inauguracích pořádají.