Nastupující americký prezident Donald Trump znovu rozdmýchává diskusi o celní politice Spojených států. Na své sociální sítí Truth Social pohrozil Evropské unii zavedením cel, pokud nezačne vyrovnávat obchodní deficit nákupy americké ropy a zemního plynu. „Řekl jsem Evropské unii, že svůj obrovský deficit vůči Spojeným státům musí vyrovnat rozsáhlým nákupem naší ropy a plynu. Jinak to budou cla se všímvšudy!!!“ uvedl Trump, který se prezidentského úřadu ujme v lednu.
Obchodní deficit mezi USA a EU dosáhl loni podle amerického statistického úřadu 229 miliard dolarů. Zatímco Spojené státy vyvezly do EU zboží za 496 miliard USD, opačný směr zaznamenal dovozy v hodnotě 725 miliard USD. Trump dlouhodobě argumentuje, že tento schodek škodí americké ekonomice. Již v průběhu prvního volebního období prosazoval plošná cla a podle vlastních slov se nyní chystá přitvrdit.
Plán na nová cla zahrnuje zavedení 25% sazby na veškerý dovoz z Mexika a Kanady, 60% clo na čínské zboží a 10–20% cla na produkty z Evropy. Trump poukazuje na rozdílné celní sazby, kdy EU například zatěžuje americké automobily clem 10 procent, zatímco USA vybírají pouze 2,5 %. Podobně je tomu u zemědělských produktů.
Hrozba pro český export
Mohlo by vás zajímat
Jak již Ekonomický deník informoval, Trumpův celní program může vážně ovlivnit český průmysl. Hodnota českého exportu do USA dlouhodobě roste a meziročně se v období leden až říjen 2024 zvýšila o 23 % na 136,7 miliardy korun. Spojené státy jsou tak desátou největší destinací pro české výrobky, především s vysokou přidanou hodnotou. Mezi klíčové exportní komodity patří telekomunikační zařízení, letecké motory, stavební stroje, autodíly, hutní produkty a dokonce i dětské hračky.
Trumpova cla by ale mohla tento pozitivní trend narušit. Podle analýzy Bruegel.com a odhadů Vídeňského institutu pro mezinárodní ekonomické studie by dopady mohly ohrozit až 25 tisíc pracovních míst v Česku a způsobit ztráty ve výši 26 miliard korun, což odpovídá půl procentu HDP.
Evropská unie pod tlakem
Trumpova politika vzbuzuje v Evropě obavy. Zavedení cel by mohlo ztížit obchod a zpomalit ekonomický růst. Na druhé straně je možné, že Trumpův tvrdý postup povede k jednáním o spravedlivější obchodní politice mezi EU a USA.
Následující měsíce ukáží, jak se napjatá situace vyvine. Evropské firmy i český průmysl budou muset pečlivě sledovat kroky nově zvoleného prezidenta, jehož politická posedlost cla může mít dalekosáhlé důsledky.