INZERCE

Pohled na areál Třineckých železáren. Zdroj: fotobanka TŽ

Třinecké železárny spouštějí projekt Green Werk za 12 miliard Kč

Hutní podnik Třinecké železárny (TŽ) začne příští rok v Třinci stavět bezemisní briketační linku za 950 milionů korun, do provozu ji uvede v roce 2025. Půjde o klíčový záměr v projektu Green Werk, který se dotkne energetiky, výrobkového portfolia i výrobních procesů a který povede k výraznému snížení emisí oxidu uhličitého.

Náklady na projekt do roku 2030 se odhadují na 12 miliard korun, část by firma chtěla pokrýt z dotací. Novinářům to dnes v Třinci řekli generální ředitel TŽ Jan Czudek a investiční ředitel Radek Olszar.

„Green Werk je transformační projekt, který obsahuje deset vzájemně provázaných komponent a vychází z využití zelené energie. Stavíme na ekologizaci prvovýroby, protože ta je klíčovou v oblasti emisí CO2. Ekologizovat ale chceme i další provozy a procesy a počítáme taky se změnou výrobkového portfolia směrem k zeleným produktům,“ řekl Czudek. Železárny plánují například i částečný přechod na technologii moderní elektrické obloukové pece a produkci oceli zejména ze šrotu.

Zatímco v roce 1990 TŽ vypouštěly ročně 5,3 milionu tun oxidu uhličitého, v roce 2030 by to mělo být 2,4 milionu tun. Na tunu oceli vyrobené v Třinci nyní připadá 1,62 tuny emisí oxidu uhličitého. „Jsme v tomhle pohledu jedním z emisně nejefektivnějších výrobců oceli na světě,“ řekl Czudek.

Vybudování briketační linky, která bude mít kapacitu až 500 000 tun briket ročně, by emise oxidu uhličitého mělo snížit ročně o 70 000 tun. Brikety nahradí ocelárenský aglomerát a část produkce vysokopecního aglomerátu, které jsou potřebné pro výrobu surového železa.

Část nákladů na linku chtějí TŽ financovat z dotace z Modernizačního fondu ve výši 405 milionů, chystají se požádat evropské úřady o notifikaci. Olszar řekl, že v případě celého projektu Green Werk by huť mohla dosáhnout z dotací až na pět miliard z celkových 12 miliard korun nákladů.

Třinecké železárny jsou největším hutním podnikem v Česku. V roce 2020 dosáhly zisku 469 milionů korun a tržeb 35,1 miliardy korun. Včetně odloučených provozů mají TŽ téměř 7000 zaměstnanců, i s dceřinými firmami je pracovníků okolo 10 tisíc.

(čtk)