INZERCE

Kyslíková konvertorová ocelárna. Zdroj: fotobanka Třineckých železáren

Třinecké železárny dosáhly zisku 469 milionů korun. Výsledky pokazila koronavirová krize

Třinecké železárny dosáhly loni zisku 469 milionů korun, což bylo o 141 milionů méně než v roce 2019. Jde o nejhorší číslo za poslední dekádu, ale přesto se jedná o slušný výsledek. Firma dosáhla pozitivního výsledku hospodaření i přes nejistotu na trhu s ocelí a dopady koronavirové pandemie.

Tržby za prodej výrobků a služeb firmě klesly meziročně o tři miliardy na 35,1 miliardy korun. Podnik, který je největší hutní firmou v Česku, loni vyrobil 2,58 milionu tun oceli. Bylo to o 73 tisíc tun více než v roce 2019. Loňský rok byl podle firmy jedním z nejnáročnějších v novodobé historii. Firma i přes náročnou situaci nemusela během pandemie odstavit žádný z výrobních agregátů.

„Dodržování přísných firemních protiepidemických a bezpečnostních opatření se nám vyplatilo. Škody způsobené omezením výroby a obchodu byly redukovány na minimum. Výroba i prodej tak zůstaly na úrovni předchozích let. To je téměř zázračný výsledek, když si uvědomíme, že v důsledku pandemie poklesla v roce 2020 výroba oceli v EU téměř o 12 procent,“ uvedl předseda dozorčí rady TŽ Tomáš Chrenek.

Většinu produkce, 69 procent, firma vyváží. Mezi nejdůležitější exportní země patří Německo, Slovensko, Itálie a Polsko. „Podíl Třineckých železáren na domácí produkci surové oceli se v roce 2020 zvýšil na 58 procent. Nejprodávanějším výrobkem zůstává drát, jehož celkový prodej činil rekordních 1017 kilotun. Objem prodeje v sortimentu tyčové a profilové oceli dosáhl 542 kilotun,“ uvedla mluvčí TŽ Petra Macková Jurásková. Díky vyššímu stupni finalizace tyčové oceli podle ní roste prodej výrobků s vyšší přidanou hodnotou, které nacházejí využití hlavně v automobilovém a strojírenském průmyslu.

Pohled na areál Třineckých železáren. Zdroj: fotobanka TŽ

Třinecká huť loni proinvestovala 1,42 miliardy korun. K nejvýznamnějším investicím patřily modernizace dvou ohřívačů větru nebo zušlechťovací linka číslo 2. Letos má podnik v plánu investovat 1,6 miliardy korun. „Plán investic jsme sestavovali s ohledem na současnou situaci na trhu, ekonomické výhledy, a také jsme v něm zohlednili následky pandemie koronaviru,“ uvedl generální ředitel TŽ Jan Czudek.

Nejvýznamnější letošní investici huť zahájí v druhé polovině srpna. Půjde o rekonstrukci jedné ze dvou vysokých pecí za více než 600 milionů korun. „Třinecké železárny letos také zmodernizují zařízení plynulého odlévání oceli číslo 1, kde vymění původní rámy vodicích stolic z roku 1989 a transformují licí proudy na možnost odlévání průměru kontislitku 600 milimetrů,“ uvedla mluvčí.

Včetně odloučených provozů v Ostravě, Bohumíně na Karvinsku, Starém Městě u Uherského Hradiště a Kladně mají TŽ přes 7000 zaměstnanců. I s dceřinými firmami je pracovníků okolo 10 tisíc.

ČTK