Nabídku na stavbu jednoho bloku nové Elektrárny Dukovany II podali dle očekávání všichni tři zájemci. Tedy americký Westinghouse, francouzská EDF a korejská společnost KHNP. Každý z nich bude hrát s jiným trumfem. Westinghouse může nabídnout na ověřenou a spolehlivou technologii, KHNP nižší cenu a EDF chce hrát hlavně s „evropskou kartou“ spolupráce Česka a Francie v rámci EU.

K podání nabídek došlo včera v dopoledních hodinách. „Vnímáme, že uchazeči mají silný zájem o stavbu nového jaderného zdroje v České republice. Od zahájení tendru v březnu tohoto roku vidíme pečlivou přípravu od všech uchazečů. Sestavili silné týmy na tuto zakázku, měli řadu upřesňujících dotazů, absolvovali návštěvu dukovanské lokality,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize nová energetika ČEZ Tomáš Pleskač.

Úvodní nabídky jsou podkladem pro vyjasňování technických a komerčních parametrů, nikoliv pro samotný výběr nebo vyřazování dodavatelů. „Finální nabídky očekáváme na konci září příštího roku. Poté nabídky vyhodnotí Elektrárna Dukovany II ze Skupiny ČEZ a následně hodnotící zprávu předloží ke schválení státu. Předpokládáme, že smlouvy budou finalizovány v roce 2024,“ doplnil Tomáš Pleskač.

Zástupci společnosti Westinghouse předávají nabídku Skupině ČEZ. Obálku přebírá ředitel firmy Elektrárna Dukovany II Petr Závodský. Foto: tisková zpráva Westinghouse

Tři zájemci zvolili odlišnou komunikační strategii. Zatímco EDF uspořádalo tiskovou konferenci v Obecním domě v centru Prahy, Westinghouse se omezil na tiskovou zprávu a Korejci podání nabídky vůbec nekomentovali. Jaké jsou silné a slabé stránky tří uchazečů o zakázku v Dukovanech?

EDF (Francie)

Nemáme ambici být nejlevnějším dodavatelem, ale nabídnout nejvyšší kvalitu. V tomto duchu se na včerejší tiskové konferenci vyjádřil viceprezident společnosti EDF Vakisasai Ramany. Z jeho slov vyplývá, že francouzský uchazeč bude hodně hrát s evropskou kartou. Tedy se spojenectvím Francie a České republiky, a to nejen v oblasti jaderné energetiky.

Dalším trumfem má být široké zapojení českých podniků do výstavby. „Na elektrárně Hinkley Point C zajišťují britské firmy 64 procent hodnoty celého projektu,“ upozornil ředitel českého zastoupení EDF Nuclear Czechia Roman Zdebor a dodal, že v Dukovanech může být podíl českých podniků srovnatelný, nebo i vyšší. Zároveň zmínil dodávky pro francouzské bloky typu EPR, které již dříve získaly české firmy Škoda JS a MICo.

Nevýhodou EDF je, že přichází se zmenšeným reaktorem EPR – místo 1600 megawattů výkonu má mít požadovaných 1200 MW. Jednalo by se tak o první zařízení svého druhu na světě; zástupci EDF tvrdí, že většina komponentů a bezpečnostních systémů zůstane stejná. Doslova reputačním rizikem pak jsou potíže s výstavbou a spouštěním prvních reaktorů typu EPR ve finském Olkiluotu, francouzském Flamanville a čínském Taishanu.

Mohlo by vás zajímat

KHNP (Korea)

Korejský holding KHNP, který byl v minulých měsících nejvíc vidět a slyšet a dával najevo vážný zájem soutěž vyhrát, je nyní v tichém módu. Může to souviset s doporučením, které dal ČEZ uchazečům, a sice ať nabídky pokud možno nekomentují.

Starší soutěž na stavbu jaderné elektrárny Barakah ve Spojených arabských emirátech či aktuální jaderný tendr v Polsku ukázaly hlavní výhodu Korejců – umějí nabídnout atraktivní cenu pod úrovní konkurence. Mají k dispozici řetězec dodavatelů, zároveň se však chtějí o zakázky podělit s českými podniky. Jako jediný uchazeč chce KHNP zadat výrobu turbiny českému výrobci – podniku Doosan Škoda Power.

Mezi slabiny korejského uchazeče patří nulová zkušenost s podnikáním na náročném evropském trhu, ale také „překreslení“ původního designu reaktoru. Blok APR1400 s elektrickým výkonem 1450 megawattů byl pro české podmínky moc velký, tudíž Korejci nabídli menší reaktor APR1000. Ten musí teprve projít licenčním řízením v Evropě. Jejich šance oslabují také nepříjemné spory o patenty a licence s konkurenčním Westinghousem.

Westinghouse (USA)

Američanům tradičně sebevědomí nechybí, jinak tomu není ani v jaderné oblasti. Westinghouse si hodně věřil již ve zrušeném temelínském tendru, nyní zaměřil svou pozornost na Dukovany. „Při pokračujícím směřování Česka k bezpečnější, čistší a jistější energetické budoucnosti je naše technologie AP1000 bezkonkurenční v rozsáhlé a bezpečné dekarbonizaci elektrické sítě,“ uvedl k podané nabídce David Durham, prezident divize Energy Systems ve společnosti Westinghouse.

Jeho výhodou je fakt, že nabízí již známou a osvědčenou technologii. Na rozdíl od konkurentů nemusí nic zmenšovat, jeho reaktor AP1000 se vejde do požadovaného limitu 1200 megawattů. První čtyři bloky s reaktory AP1000 postavené v Číně fungují spolehlivě.

Výrazně méně se společnosti Westinghouse daří na domácí americké půdě. Elektrárna Vogtle je jedním z příkladů projektů, které se nepříjemně protahují a prodražují. Další projekt – stavbu nových bloků elektárny V. C. Summer – investoři zastavili kvůli nesouhlasu s růstem nákladů. V případě vítězství Westinghouse lze očekávat menší zapojení českých dodavatelů. Například stavební část projektu bude mít na starosti americký koncern Bechtel, zatímco EDF a KHNP hledají partnery mezi českými stavebními podniky.

Další postup výběru dodavatele a časový harmonogram naleznete ve zprávě, kterou o dukovanském tendru vydal Ekonomický deník ve středu 30. listopadu.

David Tramba