Stát podpoří dotacemi z Modernizačního fondu investice do pořízení nových elektrolyzérů na výrobu obnovitelného vodíku. Mezi úspěšné žadatele chce rozdělit celkem tři miliardy korun, z toho jedna miliarda bude určena na projekty umístěné v Ústeckém, Karlovarském nebo Moravskoslezském kraji.

Příslušnou výzvu, první svého druhu, vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP), jak vyplývá z oznámení na webu SFŽP. Program s názvem Greengas je součástí Modernizačního fondu, z kterého stát podporuje investice do moderních technologií v energetice, obnovitelných zdrojů a snižování emisí skleníkových plynů.

Maximální výše dotace je případě výroby zeleného vodíku bez možnosti dodávat elektrickou energii do elektrizační soustavy stanovena na 45 procent uznatelných nákladů projektu. Pokud bude zdroj zelené elektřiny mít možnosti dodávky elektrické energie do sítě, horní hranice dotace se snižuje na 30 procent.

Jak dále SFŽP uvedl, podpora se určena pouze pro projekty s plánovanou hodinovou výrobou obnovitelného vodíku v rozsahu od 5 m3 do 25 000 m3. Pro pohon elektrolyzéru je možné využít pouze elektřinu z obnovitelných zdrojů energie. Zájemci mohou své projekty předkládat k posouzení od 20. ledna do 30. června 2025.

Mohlo by vás zajímat

Průkopníci výroby zeleného vodíku

Zájem o výrobu zeleného vodíku v posledních měsících roste. Pustit se do něj chce hned několik velkých energetických či průmyslových podniků. Mezi ty nejznámější patří záměr společnosti Orlen pořídit tři jednotky PEM elektrolyzérů o celkovém elektrickém příkonu 30 MW. Potřebnou elektřinu mají dodávat fotovoltaické panely o výkonu 54 megawattů, ve hře je také nákup zelené energie od externích dodavatelů. Tento záměr již úspěšně prošel posouzením vlivu zmíněného záměru na životního prostředí (EIA).

Společnost Sev.en Inntech ze skupiny miliardáře Pavla Tykače vypsala soutěž, ve které hledá dodavatele projekčních a přípravných prací. „Můžeme potvrdit, že účastníci podali nabídky, které aktuálně vyhodnocujeme. Přesné technické specifikace elektrolyzéru jsou předmětem této zakázky. Očekáváme, že výkon elektrolyzérů se bude pohybovat kolem 15 až 18 MW s roční výrobou ve stovkách tun zeleného vodíku,“ uvedla k tomu mluvčí Sev.en Česká energie Gabriela Sáričková Benešová.

Veolia Energie spustila přípravu pilotního projektu výroby zeleného vodíku ve své teplárně ve Frýdku-Místku. V plánu má instalaci tří elektrolyzérů s kapacitou až 270 tun vodíku za rok. Jako zdroj pro výrobu vodíku má sloužit energie ze spalování udržitelné biomasy. Zbylá elektřina pro zajištění provozu elektrolyzéru bude nakupována z veřejné distribuční sítě.

Zmínil zde můžeme také v létě oznámený projekt společnosti GasNet, která chce prvně otestovat přimíchávání vodíku do zemního plynu. Zvolila si lokalitu Hranice v Ašském výběžku. Dodavatelem zeleného vodíku bude společnost Farma Trojmezí, která v této lokalitě provozuje tři větrné elektrárny o celkovém výkonu 2,7 megawattu. Přidávání vodíku do zemního plynu a jeho distribuci plynovodní sítí k odběratelům umožnila loni schválená novela energetického zákona Lex OZE 2.

První pilotní projekt má již od loňského podzimu v provozu firemní skupina Solar Global v Napajedlech na Zlínsku. Zatím se jedná o menší zdroj s kapacitou výroby 8 tun vodíku za rok, který je určen pro využití v dopravě. Do budoucna chce Solar Global výrobu zeleného vodíku umístit u některých chystaných fotovoltaických elektráren.