Díky Zelené dohodě pro Evropu poplyne v následujících letech do tří českých regionů spjatých s těžbou uhlí finanční pomoc. V rámci operačního programu Spravedlivá transformace zamíří finanční prostředky do transformačních projektů v Karlovarském, Moravskoslezském a Ústeckém kraji. První výzvy z Operačního programu budou spuštěny už v listopadu.
„Za to, aby měl zbytek republiky dostatek tepla a elektřiny, platily uhelné kraje po mnoho desetiletí velkou cenu. Je čas jim tyto újmy alespoň částečně nahradit a dát jim budoucnost v podobě zajištění zaměstnanosti a zvýšení kvality života jeho obyvatel, moderních technologií, digitalizace, čistých energií a zdravého životního prostředí. Z úspěšné a spravedlivé transformace našich uhelných krajů směrem k udržitelné nízkoemisní ekonomice budou dobré příklady a nakonec z ní může mít velký prospěch celé Česko,“ uvádí ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.
Tvorba nových pracovních míst, podpora malých a středních podniků, investice do výzkumu a vývoje, vzdělávání dětí i dospělých a obnova území zasaženého těžbou černého nebo hnědého uhlí. Klíčovým úkolem a výzvou bude transformace energetiky v souvislosti s probíhajícím odklonem od uhlí, všechny tři kraje mají ostatně značný potenciál v rozvoji obnovitelných zdrojů energie či v oblasti rozvoje vodíkových technologií.
„Těmto nejdůležitějším tématům odpovídá sedm oblastí podpory v rámci Operačního programu Spravedlivá transformace pro široké spektrum žadatelů ze soukromého i veřejného sektoru. Důležitou součástí programu jsou tzv. strategické projekty, což jsou komplexní projekty s významným transformačním dopadem doporučené jednotlivými kraji, “ doplňuje Jan Kříž, náměstek ministryně životního prostředí pro řízení sekce ekonomiky životního prostředí.
Program je financován z evropského Fondu pro spravedlivou transformaci a je součástí Zelené dohody pro Evropu. Plán připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj v úzké spolupráci s Ministerstvem životního prostředí a jednotlivými kraji.
„Abychom pomohli s realizací strategických projektů, již loni na podzim jsme z prostředků SFŽP ČR otevřeli výzvu zaměřenou na přípravu těchto projektů. Počítáme s tím, že mezi prvními výzvami z OPST bude právě ta pro strategické projekty. Její vyhlášení proběhne na začátku listopadu,“ přiblížil Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR, který je zároveň zprostředkujícím subjekte odpovědným za příjem a hodnocení žádostí o podporu, administraci a financování schválených projektů.
Tomáš Rovný