Obchodování s elektřinou se během příštího roku výrazně změní. Na počátku července nastane přechod z hodinové zúčtovací periody na čtvrthodinovou. S přechodem na 15minutovou periodu souvisí i změna podoby obchodování na velkoobchodním trhu s elektřinou; na krátkodobém neboli spotovém trhu nahradí čtvrthodinová pásma ta současná hodinová. Upozornila na to státem vlastněná společnost OTE.
Společnost OTE, která provozuje spotový trh s energiemi v České republice, přechod na 15minutovou zúčtovací periodu intenzivně připravuje. Již od letošního prosince začne testovat výměnu informací s účastníky trhu v 15minutovém režimu. V první fázi se změna dotkne pouze vnitrodenního trhu, kde dočasně budou k dispozici hodinová i čtvrthodinová pásma. Na denním trhu se změna projeví až v lednu roku 2025.
Co na tuto změnu říkají velcí obchodníci s elektřinou? Jiří Mlynář, vedoucí nákupu energií ve společnosti E.ON Energie, od zavedení kratšího období očekává nákladů na řízení a vyvažování systému. „Jedna hodina je dlouhá perioda a těžko se při ní cílí na rovnováhu v celém jejím trvání,“ říká Jiří Mlynář. Například výkon větrných nebo solárních elektráren se během jedné hodiny může výrazně změnit, totéž platí pro spotřebu elektřiny.
Oslovení obchodníci se shodují, že dopad této změny na domácnosti bude v první fázi minimální. „Větší dopad lze v počátku očekávat u velkých odběratelů elektřiny, kteří jsou obsluhováni individuálně a již dnes mají průběhové měření spotřeby. S rozvojem chytrých elektroměrů se ale budou 15minutové intervaly více projevovat i u menších odběratelů,“ odpověděl mluvčí Pražské energetiky Karel Hanzelka.
Mohlo by vás zajímat
Samotní obchodníci budou muset investovat do upgradu zákaznických a fakturačních systémů, ale také systémů predikování spotřeby a výroby a do komunikace se společností OTE. Patnáctiminutové obchodování rozšíří možnosti využití flexibility a akumulace energie, což je pozitivní zpráva pro firmy, které budou schopny tyto služby nabídnout.
Povinnost přechodu na tuto zúčtovací periodu stanovilo nařízení Evropské komise z roku 2017. Většina zemí střední a severní Evropy přitom již 15minutový režim obchodování zavedla. Naopak země jižní Evropy a Francie nikam nespěchají a novinku zavedou nejdříve v lednu 2025.
David Tramba