INZERCE

Najímání nových zaměstnanců ani v době koronavirové neskončilo. Foto: Pixabay

Trh práce přeje zaměstnancům. Více firem chce v blízké době najímat než propouštět

Zaměstnavatelé v České republice mají na první čtvrtletí příštího roku lehce optimistické náborové plány. Celkem 36 procent zaměstnavatelů očekává nárůst počtu zaměstnanců, zatímco 23 procent předpovídá jejich snížení. Ostatní nemají jasno, nebo nepředpokládají žádné změny. Zjistil to aktuální průzkum trhu společnosti ManpowerGroup.

Zaměstnavatelé v osmi z jedenácti odvětví očekávají pro příští čtvrtletí nárůst počtu zaměstnanců. Nejsilnější náborové plány hlásí odvětví bankovnictví, finance, pojištění a nemovitosti s indexem trhu práce +50 procent (64 procent nabírá a 14 propouští). Zaměstnavatelé v odvětví IT, technologie, komunikace a média a také v oboru velkoobchod a maloobchod hlásí povzbudivé náborové plány s indexem +25 procent (43 procent chce nabírat, 18 propouštět).

Nejslabší hodnotu indexu trhu práce vykazuje neziskový sektor, a to -25 procent (17 procent nabírá, 42 propouští). Lehce negativní hodnoty má také zpracovatelský průmysl s indexem -2 procenta (32 procent nabírá, 34 procent firem propouští).

„I přes další vlnu pandemie a její nejasný konec optimismus na trhu práce nadále převládá. Více firem plánuje své zaměstnance nabírat než propouštět. Zvyšují se ale extrémy jak v porovnání mezi sektory, tak i mezi jednotlivými firmami stejného oboru. Nicméně nejvýznamnější sektor z hlediska zaměstnanosti – zpracovatelský průmysl – svá očekávání prudce přehodnotil na mírný pesimismus,“ uvedla generální ředitelka ManpowerGroup Česká republika Jaroslava Rezlerová.

Svéráz pracovního trhu v Česku a na Slovensku: nezvykle dlouhá výpovědní lhůta zaměstnance. Zdroj: tisková zpráva ManpowerGroup

Zaměstnavatelé ve všech třech regionech jsou optimističtí, nejvíce pak v Praze s indexem +23 procent (40 procent nabírá a 17 % propouští). Index na Moravě a ve Slezsku dosahuje hodnoty +13 procent a v Čechách mimo Prahu +3 procent.

Samozřejmě je tu otázka, zda firmy nové pracovníky na nedostatkovém pracovním trhu naleznou.„Vysoká poptávka po zaměstnancích na nekvalifikované pozice ve výrobě a logistice v posledních pěti letech a zamrzlý trh práce v období pandemie přinesly vysoké tempo nárůstu mezd. To nutí velké výrobní podniky přesouvat své provozy s nízkou přidanou hodnotou do Rumunska, Turecka, severní Afriky nebo Asie,“ řekla Jaroslava Rezlerová.

Průzkum společnosti ManpowerGroup byl proveden na reprezentativním vzorku 505 zaměstnavatelů v České republice. Dotaz směřoval i na to, do jaké míry umožní firmy lidem pracovat z domova. A jak to dopadlo? Okolo 15 procent zaměstnavatelů umožňuje zaměstnancům plný home office, čtvrtina povolí tři a více dní v týdnu, další čtvrtina maximálně dva dny. Naopak 30 procent zaměstnavatelů bude trvat na plné přítomnosti na pracovišti.

Nejvyšší míru vzdálené práce umožňují zaměstnavatelé u IT pozic. Naopak plnou přítomnost na pracovišti firmy přirozeně vyžadují podniky hlavně u výrobních pozic a u profesí s přímým kontaktem se zákazníky.

Tomáš Rovný