Dny Vladimíra Tošovského v čele energetické společnosti ČEPS, jež je výhradním provozovatelem přenosové soustavy, jsou po deseti letech pravděpodobně sečteny.

Přesně za týden se sejde dozorčí rada státem vlastněné akciové společnosti ČEPS. Jedním z bodů programu bude odvolání předsedy představenstva a generálního ředitele Vladimíra Tošovského. Místo něj by měl být do čela zvolen Jan Kalina, který se stal členem představenstva loni v září.  Mluvčí ČEPS Barbora Peterová odmítla informaci komentovat s tím, že jí takový komentář nepřísluší a odkázala na zástupce akcionáře, tedy státu, ministerstvo průmyslu a obchodu. ReakcI MPO zjišťujeme.  Kalina do ČEPS přišel z představenstva společnosti Severočeské doly. Do roku 2012 pět let působil jako jednatel a generální ředitel ČEZ Správa majeku, předtím působil také ve strukturách ČEZu.  O ČEPS se v poslední době hovoří především s řešením přetoků elektřiny z Německa do české přenosové soustavy a chystanou stavbou transformátorů, které by tento problém měly pomoci řešit.

Akciová společnost ČEPS působí jako výhradní provozovatel přenosové soustavy. Udržuje, obnovuje a rozvíjí 41 rozvoden a trasy vedení o celkové délce téměř 5500 kilometrů. Zisk ČEPS, a.s., za loňský rok činil před zdaněním 2 miliardy korun. V porovnání s rokem 2014 je to o 681 milionů více. Na obnovu a rozvoj přenosové soustavy vynaložila společnost
5,6 miliardy korun.

Na narůst hospodářského výsledku měly vliv vyšší tržby za zajištění systémových služeb a nižší náklady na nákup služeb podpůrných. Systémové služby jsou činnosti, které vykonává provozovatel přenosové soustavy pro zajištění rovnováhy mezi výrobou a spotřebou elektřiny, a to v každém okamžiku. Prostředkem pro jejich zajištění jsou podpůrné služby, pomocí kterých je možné regulovat rozdíly mezi výrobou a spotřebou. Společnost ČEPS tyto služby nakupuje, protože ze zákona nesmí vlastnit žádné zdroje elektrické energie.

Jiří Reichl

Mohlo by vás zajímat