Významná tržní síla, nekalé praktiky a dosavadní gumová regulace. Nejen tyto pojmy včera zaznívaly na druhém dnu Svatomartinské konference. Akci již počtrnácté zorganizoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza zde připomněl problematiku implementace směrnice o nekalých obchodních praktikách do českého právního řádu – ze zákona tak zcela jasně vyplyne, co přesně jsou nekalé praktiky. Zároveň ocenil, že ÚOHS nevystupuje jen v roli represivního orgánu, ale poskytuje také konzultační a metodickou podporu.
Připomněl, že se připravuje novela zákona o významné tržní síle, který vždy vyvolával řadu negativních emocí. Zdůraznil, že konečně budeme do českého právního řádu převádět evropskou směrnici, která mluví nikoli o významné tržní síle, ale o nekalých praktikách, a dívá se na celý řetězec od prvního zemědělce až po obchod.
„Do té doby řešil zákon pouze vztah dodavatel potravin versus obchod. Klíčové bude to, že v zákoně bude naprosto jasně stanoveno, co představuje konkrétní nekalé praktiky. Bude naprosto jasně řečeno, co se nesmí a co se naopak může,“ řekl Tomáš Prouza.
Méně pokut, více prevence
Připomněl i to, že do nynější doby fungovala jen jakási „gumová regulace“. Ta pouze říkala, že se něco nesmí. Nicméně další věci, které jsou rovněž zakázány, v zákoně doposud definovány nebyly. „Jako regulátor se ještě hluboce zamyslíme a případně budeme ještě zpřísňovat,“ uvedl pro Ekonomický deník Tomáš Prouza.
Zároveň dodal, že pokud se jednotlivým subjektům nedá konkrétní návod na to, jak mají postupovat, nedává to smysl. Pochvalu si podle něj v novém zákoně podle zaslouží zejména to, že výrazně podporuje digitalizaci. Nově už totiž netrvá třeba na papírových smlouvách.
Podle Prouzy nemá být účelem regulace udělování pokut. Naopak oceňuje snahu ÚOHS působit preventivně a změnit tak chování příslušných subjektů.
Odhalování nekalých obchodních praktik
Kompetence ÚOHS v oblasti významné tržní síly jsou vymezeny zákonem o významné tržní síle při prodeji zemědělských a potravinářských produktů a jejím zneužití („ZVTS“). Pravomoc úřadu v této oblasti spočívá především v provádění dozoru nad dodržováním zákona a v metodické činnosti.
Konkrétně jde o činnosti a úkoly se zaměřením na odhalování nekalých obchodních praktik a šetření ve věcech zneužití významné tržní síly.
Detekce zneužití významné tržní síly
V praxi úřadu vykonává zejména monitoring všech dostupných informačních zdrojů a evidenci informací, které mohou vést k detekci případů zneužití významné tržní síly. Stejně tak provádí sektorová šetření.
Činnost vyplývající z uvedeného zákona zahrnuje vedení správních řízení včetně vydávání správních rozhodnutí a ukládání sankcí za porušení zákona, případně alternativní řešení případů vhodnými prostředky.
Metodická činnost spočívá zejména ve vydávání výkladových stanovisek k ustanovením ZVTS. Vyřizováním agendy spadající do oblasti významné tržní síly se na českém antimonopolním úřadu zabývá Odbor metodiky a kontroly tržní síly. I pro tento odbor jsou velmi důležitou aktivitou organizace odborných akcí, například konferencí či kulatých stolů.
Kristián Chalupa (spolupracovník Ekonomického deníku)