INZERCE

Fúzní energie z elektráren má být bezuhlíková, bezpečná, zajištěná, extrémně účinná a bude fungovat na neomezené palivo z mořské vody. Foto: Tokamak Energy

Tokamak Energy představila vizuální koncept komerční fúzní elektrárny pro města. Měla by mít výkon 500 megawattů

Společnost Tokamak Energy na konci týdne zveřejnila první snímky své komerční fúzní elektrárny, která bude v roce 2030 vyrábět dostatek elektřiny pro napájení 50 000 domácností. Fúzní elektrárny mají poskytovat bezpečnou a zabezpečenou čistou energii městům a průmyslovým závodům a teplo. Jeden kilogram fúzního paliva uvolní stejné množství energie jako spálení přibližně 10 milionů kilogramů uhlí, a to bez škodlivých emisí.

Pilotní fúzní elektrárna ST-E1 společnosti Tokamak Energy prokáže schopnost dodávat elektřinu do sítě na počátku roku 2030 a připraví půdu pro celosvětově použitelné komerční elektrárny o výkonu 500 megawattů. Ty mohou být postaveny v blízkosti velkých populací a průmyslových center, kde je zapotřebí energie a tepla.

Fúze, proces, který pohání Slunce a hvězdy, je opakem jaderného štěpení – spojuje lehčí atomy místo štěpení těžších – a je snadné ji zastavit, protože potřebuje nepřetržitý přísun paliva. Nevzniká při ní žádný jaderný odpad s dlouhou životností.

„Fúzní energie z elektráren, jako je tato, bude bezemisní, bezpečná, mimořádně účinná a bude využívat neomezené množství paliva z mořské vody. Fúze je dokonalým zdrojem energie – žádné emise a elektrárnu můžete umístit tam, kde ji potřebujete,“ řekl ředitel společnosti Tokamak Energy Warrick Matthews.

„Obnovitelné zdroje energie jsou fantastické a naprosto nezbytné, potřebujeme však také spolehlivou a spolehlivou energii, kterou lze zapnout nepřetržitě – když nesvítí slunce nebo nefouká vítr – bez vysokých nákladů na skladování. Fúze vyplňuje tuto důležitou mezeru jako součást udržitelné čisté nulové budoucnosti,“ doplnil Matthews.

Pilotní fúzní elektrárna ST-E1 společnosti Tokamak Energy prokáže podle tvrzení společnosti schopnost dodávat elektřinu do sítě na počátku roku 2030. Foto: Tokamak Energy

Fúzní elektrárny lze připojit k tradiční turbíně a vyrábět elektřinu i teplo pro různá průmyslová využití, včetně hutí, odsolování vody nebo výroby vodíku. Ve srovnání se solárními a větrnými elektrárnami vyrobí velké množství energie z malého množství paliva a zaberou malé množství půdy.

Existuje mnoho různých přístupů k fúzi. Společnost Tokamak Energy má více než 10 let zkušeností s navrhováním, stavbou, provozem a ověřováním rekordních výsledků pomocí kompaktních sférických tokamaků, které mají spíše tvar jádřince než prstencové koblihy.

„Naše konstrukce sférického tokamaku je efektivnější než tradiční tvar, má nižší kapitálové investice, provozní náklady a menší rozlohu. Musí jít o globálně použitelné řešení, protože dnes dostupné technologie a inovace zjevně nestačí. Fúzní elektrárny budou mít tu jedinečnou schopnost podpořit a udržet dlouhodobý a trvalý přechod od fosilních paliv tím, že zajistí, aby budoucí sítě čisté energie byly odolné, flexibilní a bezpečné pro naše komunity,“ dodal Warrick Matthews.

V roce 2021 dosáhla společnost Tokamak Energy ve svém současném sférickém tokamaku ST40 prahové teploty fúzního plazmatu 100 milionů stupňů Celsia. Své další zařízení, ST80-HTS, postaví společnost v Culham Campusu britského úřadu pro atomovou energii v roce 2026 a poté počátkem roku 2030 dokončí ST-E1.

(hrb)