INZERCE

Spalování odpadního plynu v Texasu. Foto: Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Tohle je ekoterorismus! Rusové pálí přebytek plynu a ohrožují tím klima v Arktidě

Diktátorský režim Vladimira Putina v Rusku funguje stále více na principu „po nás potopa.“ A to doslova. Spalování přebytku zemního plynu v okolí Petrohradu totiž podle expertů oslovených britskou BBC vytváří velké množství emisí, které zrychlují proces tání sněhu a ledu v Arktidě.

Fakt, že Rusové bez užitku spalují velké množství zemního plynu, je známý již od poloviny června. Důkazem jsou fotografie z pohraničních oblastí Finska, podle kterých to v okolí ruského Vyborgu vypadá jako v Mordoru. Z plynárenských zařízení, které slouží k vtláčení plynu do potrubí Nord Stream 1, šlehají mohutné plameny.

Spálí tu třetinu spotřeby celého Česka

Britská veřejnoprávní stanice BBC News s odvoláním na analytickou společnost Rystad Energy uvedla, že každý den se zde spálí zhruba 4,3 milionu metrů krychlových zemního plynu. To je pro představu asi jedna třetina denní spotřeby České republiky v letním období. I když Gazprom v srpnu meziročně snížil těžbu plynu o 42 procent, stále má v síti přebytek, se kterým neví jak naložit.

Obecně se uvádí, že Rusové v terminálu Portovaja spalují přebytek zemního plynu, který nedodávají plynovodem Nord Stream do Německa a následně dalších evropských zemí. Využití Nord Streamu 1 je dnes méně než 20procentní, údajně kvůli vadným turbinám. Realita však bude jiná, Rusové omezováním dodávek manipulují s trhem a vyhánějí ceny plynu do absurdních hodnot.

BBC uvádí také jiné možné vysvětlení. Jedná se o plyn, který byl určený pro zkapalnění a následné dodávky do Kaliningradské oblasti. Exportní terminál známý jako Portovaya LNG měl být letos dokončen a spuštěn do provozu, ale vzhledem k neznámým technickým potížím se tak nestalo. Plyn určený pro Kaliningrad je proto spalován bez užitku poblíž Vyborgu u rusko-finské hranice.

Sníh pokrytý sazemi

Emise oxidu uhličitého přitom nejsou tím nejhorším, co při tomto plýtvání vzniká. Nedokonalé spalování jako v tomto případě vytváří vysoké emise sazí neboli černého uhlíku. Ten patří do emisí typu PM2.5 – tedy drobných prachových částic do průměru 2,5 mikrometru, které pronikají do plic a poškozují lidské zdraví. A nejen to.

„Problém se spalováním v arktické oblasti je tv tom, že emise černého uhlíku se přenášejí dál na sever. Tam pokrývají sníh a led a výrazně urychlují jejich tání,“ uvedl pro BBC profesor Matthew Johnson z Carletonské univerzity v Kanadě. Výsledkem ruského plýtvání tak úbytek ledu a sněhu v v Arktidě a vzestup hladiny moří a oceánů.

dtr