Největší hráč v českém teplárenství se pustil do energetických úspor. Právě dokončujeme téměř půlmiliardový projekt v Psychiatrické nemocnici Bohnice, která patří mezi vůbec největší projekty svého druhu v Česku, uvedl obchodní ředitel společnosti Veolia Energie ČR Jakub Tobola na sympoziu Ekonomického deníku k tématu Ceny a úspory energií. Vedle komplexních úsporných opatření dnes Veolia nabízí také instalaci fotovoltaiky nebo výměnu svítidel.
Firemní skupinu Veolia si většina lidí spojí s aktivitami v teplárenství a vodárenství. V posledních letech expanduje také do energetických služeb. Jakub Tobola představil dvě významné referenční zakázky v oboru známém pod anglickým názvem Energy Performance Contracting (EPC). Jedná se o investice do snížení energetické náročnosti budovy či provozu, které se následně splácejí z dosažených finančních úspor.
Prvním příkladem je Krajský úřad Středočeského kraje. Investice v celkové výši 17 milionů korun zde umožní snížit spotřebu primární energie o 37 procent. Loni v květnu uzavřelo konsorcium společností Veolia Energie ČR a D-energy EPC kontrakt v hodnotě 490 milionů korun bez DPH, který se týká energetických úspor v Psychiatrické nemocnici v Praze-Bohnicích. „Měníme zde rozvody tepla a okna. Většina budov je památkově chráněna, takže je nejde zateplovat,“ řekl Jakub Tobola a dodal, že projekt bude dokončen letos v letních měsících.
V praxi EPC zahrnuje celou řadu opatření, často se jedná o náhradu zdroje tepla a rozvodné sítě, izolaci budov, výměnu oken, rekuperaci tepla či pořízení moderního LED osvětlení. „Je to efektivní způsob řešení energetických úspor hlavně ve velkých budovách. Zákazník nemusí dopředu nic platit, investici splácí z dosažených úspor během trvání smlouvy. Nejčastěji se jedná o dobu okolo deset let,“ doplnil Jakub Tobola.
Nemusí se jednat vždy o celý balíček služeb. Veolia Energie ČR nabízí samostatně třeba instalaci fotovoltaické elektrárny na střechách či pozemku. Jakub Tobola zmínil letos dokončený projekt fotovoltaiky o výkonu 644 kilowattů, zákazníkem byl podnik z oboru sklářského průmyslu. „Při předpokladu ceny elektřiny na úrovni 3600 korun za megawatthodinu je návratnost investice okolo devíti let, s dotací je návratnost šest let,“ upozornil Tobola. Pro vysvětlení, investiční dotace z Modernizačního fondu nebo Národního plánu obnovy pokrývají zhruba třetinu uznatelných nákladů na fotovoltaiku.
Mohlo by vás zajímat
Zájem je také o samostatnou náhradu starého osvětlení za moderní LED světla. V tomto případě je ekonomická návratnost investice nejnižší, často jen okolo dvou let. Zájem o moderní osvětlení je jak ve firmách, tak ve veřejném sektoru – třeba ve školách a školkách. „Vedle úspory peněz je výhodou vyšší komfort uživatelů. Dá se nastavit barevná teplota světla a lze ji měnit podle denní doby,“ řekl Jakub Tobola.
Účastníci sympozia Ekonomického deníku se shodli na tom, že energetické úspory rozhodně mají smysl. Další výrazný pokles ceny elektřiny není příliš reálný, jak upozornil v úvodním vystoupení energetický konzultant Jiří Gavor. Problém je v tom, že k výrobě jedné megawatthodiny elektřiny z uhlí si musí producent koupit zhruba jednu povolenku, a její cena se pohybuje okolo 100 eur. „Vedle toho musí vlastník elektrárny zaplatit za palivo, provozní náklady a údržbu. Dostáváme se tak k nákladové úrovni 130 až 140 eur,“ řekl Jiří Gavor. Další tlak na náklady přinese plánované zavedení emisních povolenek pro malé energetické zdroje, jako jsou kotelny na plyn či uhlí.
Na druhou stranu Evropská unie a členské země motivují firmy, domácnosti a veřejný sektor k odchodu od fosilních paliv širokou nabídkou dotačních programů. Na sympoziu Ceny a úspory energie je představili náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Třešňák a ministr životního prostředí Petr Hladík. Ten představil nabídku zaměřenou na budovy v majetku státu či obecně veřejného sektoru. „Tlak na snížení výdajů na energie totiž bude nejenom ze strany státního rozpočtu, ale i z důvodu jejich vysokých cen,” zdůraznil Hladík.
Profil společnosti Veolia Energie ČR
Skupina Veolia Energie je největším hráčem v českém teplárenství. Teplo dodává do 560 tisíc domácností, energiemi zásobuje také více než 300 průmyslových podniků. V roce 2021 vykázala obrat 19,6 miliardy korun a prodala 24,6 milionu GJ tepla i 3,7 TWh elektřiny. Silnou pozici má hlavně na severní a střední Moravě. Jiná divize skupiny Veolia na konci roku 2020 odkoupila a převzala Pražskou teplárenskou.
Veolia Energie ČR nyní masivně investuje do ekologizace svých teplárenských zdrojů. Příkladem může být výstavba plynové horkovodní kotelny v Teplárně Karviná, která umožní snížení spotřeby černého uhlí. Projekt realizovala firma SSI Energy a na sympoziu Ekonomického deníku jej představil obchodní ředitel SSI Energy Marek Tabašek (zprávu z jeho vystoupení přineseme v následujících dnech).
David Tramba
Hlavním partnerem sympozia Ceny a úspory energií byla společnost Veolia Energie ČR, které tímto děkujeme za podporu akce.