Evropská komise stáhla svůj silně kontroverzní návrh omezit prodej kamen a kotlů na dřevo, který měl začít platit už od roku 2027. Rozhodla se tak v reakci na silně negativní odezvu, která se zvedla hlavně v Česku a v Německu. Značnou roli podle webu Euractiv.com sehrál také odpor Evropské lidové strany (EPP), tedy nejsilnější politické skupiny v Evropském parlamentu.

Podle webu Euractiv.com to není poprvé, kdy Evropská komise přišla s „extrémním“ nápadem na regulaci vytápění v domácnostech. Tyto snahy zatím vždy narazily na odpor členských zemí. Připomenout lze třeba pobouření, které předloni vyvolal v Německu návrh povinně instalovat tepelná čerpadla u nových domů. „Jsem si jist, že Ursula von der Leyenová nikdy nedovolí, aby takový dokument prošel,“ řekl Euractivu poslanec EPP Peter Liese.

Stažení sporného návrhu vítá ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). „Nesmyslné zpřísnění pro kotle a kamna bylo zastaveno. Hned, jak se k nám návrh dostal, jsme vyjádřili nesouhlas a s kolegy z ministerstva jsme Evropské komisi předali své odborné připomínky. Díky tomu se nám podařilo dosáhnout přehodnocení. STAN prosazuje modernizaci energetiky, je ale důležité brát ohledy i na to, aby naše kroky vedly ke snížení nákladů pro občany a firmy, ne naopak,“ uvedl Vlček na síti X.

„Vypadá to, že Evropská komise po našem tlaku ustoupila od návrhu, který by zpřísněním regulací ohrozil topení dřevem v kotlích a krbech. Od začátku jsem jasně říkal, že dřevo je obnovitelný, dostupný a nezávislý zdroj energie, který využívají statisíce domácností. Proto jsem proti tomuto omezení bojoval. Budeme dál hlídat, aby pravidla odpovídala reálným možnostem a nepoškozovala domácnosti ani průmysl,“ uvedl taktéž na síti X ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Mohlo by vás zajímat

Také Hospodářská komora ČR uvítala rozhodnutí Evropské komise odložit jednání o zpřísněných požadavcích na kotle, kamna a krby na biomasu. Zároveň však upozornila, že „odklad na neurčito“ nestačí a že by Komise měla od navržené regulace zcela upustit.

Pro podniky z oboru to byl šok

Jak Ekonomický deník uvedl na začátku února, návrh nového nařízení Evropské komise upravující požadavky na kotle, krby a kamna spalující dřevo, dřevěné brikety, pelety či jinou biomasu, vyvolal v Česku vlnu kritiky a zděšení. Kriticky se k návrhu vyjádřila Hospodářská komora ČR, Asociace pro ekologické vytápění dřevem, Asociace podniků topenářské techniky, Cechu topenářů a instalatérů ČR nebo také Společenstvo kominíků ČR.

V čem byl problém? Navrhovaná směrnice EU by zavedla mimo jiné povinné připojení všech lokálních topidel na dřevo k elektrické síti pro automatickou regulaci vzduchu. „Tento požadavek likviduje jednu z hlavních výhod vytápění dřevem – jeho nezávislost na dalších zdrojích energie. V době, kdy se Evropa potýká s energetickou krizí, je absurdní nařizovat spotřebitelům závislost na elektřině,“ konstatoval prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.

Dalším problematickým bodem bylo podle Komory drastické zpřísnění emisních limitů a požadavků na minimální účinnosti u kotlů na pevná paliva. „Takto přísná regulace by v podstatě znamenala, že většina současných krbů a kamen by byla neprodejná, což by vedlo k drastickému omezení výběru a zdražení nových produktů až o desítky procent. Podle našich analýz je v současnosti na trhu v České republice necelých 5 procent výrobků, které by mohly po úpravách v relativně krátké době plnit všechny navrhované požadavky,“ upozornil prezident Asociace podniků topenářské techniky ČR a člen prezidia Cechu topenářů a instalatérů ČR Zdeněk Lyčka.

Směrnice, která měla za cíl snížit emise, by tak v praxi měla opačný efekt. „Lidé nebudou mít prostředky na výměnu starých topidel za nová, což povede k prodloužení jejich používání a zachování vysokých emisí. Navíc jsou krby a kamna stále klíčovým zdrojem vytápění pro stovky tisíc domácností, zejména na venkově, kde je elektřina méně dostupná nebo extrémně drahá,“ varoval prezident Společenstva kominíků ČR Jaroslav Schön.