Nejpopulárnější sociální síť generace Z by mohla změnit svého majitele. Informoval o tom dnes v noci Bloombger s odvoláním na vlastní zdroje. A tím majitelem by mohl být Elon Musk, který již vlastní sociální síť X (dříve Twitter). Nyní se jeho jméno objevuje ve spojitosti s potenciálním převzetím amerického provozu TikToku. Jeho osud je totiž v USA stále velice nahnutý. V případě vyplnění nejhoršího scénáře – tedy zákazu aplikace pod současným majitelem, by mohla být prodána právě Elonu Muskovi.

Hrozba zákazu TikToku v USA

TikToku hrozí úplný konec. Americká vláda dala čínské společnosti ByteDance, která sociální síť vlastní, ultimátum: do 19. ledna buď prodá svůj podíl v aplikaci, nebo se platforma v USA ocitne na černé listině. Důvodem jsou obavy o národní bezpečnost. Podle Washingtonu může TikTok sloužit jako prostředek pro špehování amerických občanů nebo manipulaci veřejného mínění ve prospěch Číny. Čínská vláda však odmítá, aby ByteDance TikTok prodala, a snaží se přes nejvyšší soud USA dosáhnout odložení platnosti zákona.

Zdroje agentury Bloomberg však naznačují, že pokud by se TikTok v USA skutečně ocitl na hraně zákazu, mohl by jeho provoz převzít právě Musk prostřednictvím své sítě X. Tento scénář je však zatím pouze hypotetický, a není jasné, zda jsou do těchto úvah zapojeni ByteDance, TikTok nebo Musk sám.

Mohlo by vás zajímat

Americké úřady považují TikTok za „hrozbu národní bezpečnosti nesmírného rozsahu“. Tvrdí, že aplikace sbírá citlivá data o uživatelích, která by mohla být sdílena s čínskou vládou. Tyto obavy ale dosud nebyly podloženy veřejnými důkazy. TikTok argumentuje, že data amerických uživatelů jsou uložena na serverech v USA a že rozhodování o obsahu je zcela lokální.

Kritici zákona, včetně Americké unie občanských práv (ACLU), upozorňují na to, že jeho přijetí může znamenat porušení prvního dodatku americké ústavy, který chrání svobodu projevu. TikTok je totiž pro mnoho lidí nejen zábavou, ale i nástrojem komunikace a podnikání.

Pokud by Elon Musk skutečně TikTok převzal, znamenalo by to další významnou kapitolu v jeho kariéře. Musk by mohl integrovat TikTok do své sítě X a vytvořit tak jedinečnou platformu spojující krátká videa s širšími možnostmi sociální interakce. Pro čínskou vládu by to však mohlo být kompromisem, jak zabránit úplnému zákazu TikToku v USA.

USA však není jediným místem, kde má nejpopulárnější aplikace generace Z problémy. Na konci minulého roku zahájila Evropská komise vyšetřování TikToku kvůli obavám z ovlivňování voleb a bezpečnosti dat. I zde se řeší otázka, zda je možné zajistit ochranu demokratických procesů, aniž by byly ohroženy svobody uživatelů. V České republice se politici staví k TikToku různě – zatímco někteří ho aktivně využívají, jiní se od něj distancují kvůli varováním před bezpečnostními riziky. Podobně je Evropská komise ostražitá i vůči platformě X. Panují obavy z ovlivňování nadcházejících voleb v Německu, kde se Elon Musk oznámil online diskuzi s předsedkyní krajně pravicové Alternativy pro Německo Alicí Weidel.