Rusko posiluje svůj vliv v severoafrické zemi, což znamená pro Evropu vyšší riziko přílivu nové vlny uprchlíků. Před černým scénářem, kdy EU ztratí veškerý vliv na dění v Libyi, varují středomořské státy Itálie a Řecko, které už zaznamenaly zvýšený počet migrantů ze severní Afriky.

Politická i ekonomická nestabilita Libye se stává pro Evropskou unii noční můrou. V zemi, která byla dlouhá léta zmítána občanskou válkou, roste vliv Ruska. Pro EU to znamená komplikace s nárůstem migrace. Dokládá to potupné vyhoštění delegace Unie z přístavu Benghází, který ovládá vojenská diktatura Chalífy Haftara a jeho „vláda národní stability“, jež má silnou podporu Moskvy.

Středomořské země Itálie a Řecko nyní požadují okamžitý zásah Bruselu, protože by se napjatá situace v severoafrické zemi mohla brzy vymknout kontrole. Za posledních sedm dní na jižním pobřeží Kréty registrovaly úřady na dva tisíce nových uprchlíků.

Během prvních šesti měsíců letošního roku už došlo k sedmiprocentnímu nárůstu nelegálních vstupů do Unie ve středním Středomoří. Téměř všichni uprchlíci vypluli z libyjského pobřeží.

Mohlo by vás zajímat

„Jedná se o nouzovou situaci, která vyžaduje nouzová opatření. Pozastavujeme vyřizování žádostí o azyl pro osoby, které do Řecka přicházejí po moři ze severní Afriky,“ uvedl před několika dny řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Tento krok vyvolal také mezi italskými politiky obavy, že migranti budou nyní pašeráky lidí tlačeni na trasy směřující právě do jižní Itálie. Italský ministr zahraničí Antonio Tajani vyzval Evropskou unii, že situaci v Libyi musí Evropa řešit společně.

Ponižující vyhoštění

Situace v zemi bohaté na ropu a zemní plyn se vyostřila 8. července. Evropský komisař pro migraci Magnus Brunner v doprovodu ministrů z Itálie, Řecka a Malty byl prohlášen za „persona non grata“ a fakticky musel okamžitě opustit zemi.

Pro EU to znamená vážný diplomatický políček a ponížení. Evropští úředníci měli na své africké misi projednat s libyjskými politiky otázky související s migrací. Setkání ale ani nezačalo. O vyhoštění rozhodla vláda národní stability, která má sídlo v Benghází a konkuruje k mezinárodně uznávanému kabinetu národní jednoty z Tripolisu.

Sledujte Tobruk

Ve svém prohlášení o vyhoštění diplomatů EU vláda v Benghází uvedla důvod „flagrantního porušení zavedených diplomatických norem a mezinárodních úmluv“ a „porušení libyjského vnitrostátního práva“.

Skutečnost může být složitější. Haftar, faktický vůdce východní Libye, je blízkým spojencem Moskvy a mnoho členů EU se obává, že vliv Ruska v této nestabilní severoafrické zemi roste. Rusko nadále dodává zbraně do východní Libye a zjevně hledá místo pro zřízení nové námořní základny. Potřebuje nahradit syrské přístavy, o které ruské námořnictvo přišlo po pádu režimu Bašára Asada v prosinci 2024. Podle italských médií se na prvním místě seznamu zdá být severovýchodní přístav Tobruk.

S rostoucím vlivem by Rusko mohlo snadno využít nelegální migraci pocházející z Libye jako hybridní hrozbu pro Evropu. Podobně již postupovalo v případě Běloruska a dalších zemí. „Politická a bezpečnostní situace v Libyi je kritická,“ připustil mluvčí Komise poté, co byl komisař Brunner se svou delegací vyhoštěn.